Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy Strun podzimu: Hanniganová, Shorter či Wainwright

Kultura

  17:00
PRAHA - Festival Struny podzimu, jehož 18. ročník se uskuteční mezi 23. zářím a 9. listopadem, zahájí v pražské Státní opeře kanadská pěvkyně Barbara Hanniganová s Pražskou komorní filharmonií. Čerstvá držitelka britské ceny Gramophone Classical Music Awards uvede skladby Rossiniho, Mozarta, Györgye Ligetiho, Dmitrije Šostakoviče a Luigiho Nona.

Wayne Shorter (v roce 2005 v Praze) foto: archiv MAFRA - Hynek Glos

Program festivalu přinese desítku koncertů z oblasti jazzu, klasiky a world music. K jeho největším hvězdám budou patřit tenorsaxofonista Wayne Shorter, houslista Daniel Hope, mistr staré hudby Jordi Savall a zpěvák Rufus Wainwright.

"V roce naší festivalové plnoletosti jsme si dali obzvláště záležet a oslovili jsme umělecké osobnosti, kterých si považujeme jakožto reprezentantů hodnot našeho festivalu," uvedl umělecký ředitel Marek Vrabec.

Pěvkyně, herečka a dirigentka v jednom

Hanniganová vystoupí v trojjediné roli pěvkyně, herečky a dirigentky. Nestárnoucí jazzový guru Shorter v Česku poprvé představí úpravy svých skladeb pro orchestr, mladý houslista Daniel Hope předvede nevšední přepracování Vivaldiho Čtvera ročních dob. Hudební most mezi Východem a Západem postaví legendární Jordi Savall. Během podzimních týdnů vystoupí i mistr bossa novy Vinicius Cantuária nebo písničkář Rufus Wainwright.

Struny podzimu každoročně překračují hranice žánrů a také iniciují vznik nových uměleckých děl. Tentokrát dává festival vzniknout netradičnímu nastudování Schubertova písňového cyklu Zimní cesta v režii Jiřího Heřmana.

Tvůrčí víkend pro děti a rodiče

Struny podzimu i letos pořádají tvůrčí víkend určený hudebně zvídavým dětem a hravým rodičům. Projekt Struny dětem 18. až 20. října v pražském divadle Minor nabídne koncerty, divadelní představení a hudební, výtvarné i filmové dílny. Na závěr festivalu nebude chybět uvolněná afterparty Spotlight v klubu Roxy.

Festival, který usiluje o vyrovnaný rozpočet kombinací prostředků z privátních a veřejných zdrojů, předznamenalo 14. března Jarní Gala pro festival Struny podzimu. V programu připraveném pouze pro tento večer, jehož výtěžek bude použit na financování dalšího ročníku festivalu, vystoupil americký jazzový zpěvák Gregory Porter. V předchozích letech na Gala vystoupili ve vyprodaných sálech Obecního domu Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewaterová a Dianne Reevesová.

Autor: