Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hvězdy Strun podzimu: Hanniganová, Shorter či Wainwright

Kultura

  17:00
PRAHA - Festival Struny podzimu, jehož 18. ročník se uskuteční mezi 23. zářím a 9. listopadem, zahájí v pražské Státní opeře kanadská pěvkyně Barbara Hanniganová s Pražskou komorní filharmonií. Čerstvá držitelka britské ceny Gramophone Classical Music Awards uvede skladby Rossiniho, Mozarta, Györgye Ligetiho, Dmitrije Šostakoviče a Luigiho Nona.

Wayne Shorter (v roce 2005 v Praze) foto: archiv MAFRA - Hynek Glos

Program festivalu přinese desítku koncertů z oblasti jazzu, klasiky a world music. K jeho největším hvězdám budou patřit tenorsaxofonista Wayne Shorter, houslista Daniel Hope, mistr staré hudby Jordi Savall a zpěvák Rufus Wainwright.

"V roce naší festivalové plnoletosti jsme si dali obzvláště záležet a oslovili jsme umělecké osobnosti, kterých si považujeme jakožto reprezentantů hodnot našeho festivalu," uvedl umělecký ředitel Marek Vrabec.

Pěvkyně, herečka a dirigentka v jednom

Hanniganová vystoupí v trojjediné roli pěvkyně, herečky a dirigentky. Nestárnoucí jazzový guru Shorter v Česku poprvé představí úpravy svých skladeb pro orchestr, mladý houslista Daniel Hope předvede nevšední přepracování Vivaldiho Čtvera ročních dob. Hudební most mezi Východem a Západem postaví legendární Jordi Savall. Během podzimních týdnů vystoupí i mistr bossa novy Vinicius Cantuária nebo písničkář Rufus Wainwright.

Struny podzimu každoročně překračují hranice žánrů a také iniciují vznik nových uměleckých děl. Tentokrát dává festival vzniknout netradičnímu nastudování Schubertova písňového cyklu Zimní cesta v režii Jiřího Heřmana.

Tvůrčí víkend pro děti a rodiče

Struny podzimu i letos pořádají tvůrčí víkend určený hudebně zvídavým dětem a hravým rodičům. Projekt Struny dětem 18. až 20. října v pražském divadle Minor nabídne koncerty, divadelní představení a hudební, výtvarné i filmové dílny. Na závěr festivalu nebude chybět uvolněná afterparty Spotlight v klubu Roxy.

Festival, který usiluje o vyrovnaný rozpočet kombinací prostředků z privátních a veřejných zdrojů, předznamenalo 14. března Jarní Gala pro festival Struny podzimu. V programu připraveném pouze pro tento večer, jehož výtěžek bude použit na financování dalšího ročníku festivalu, vystoupil americký jazzový zpěvák Gregory Porter. V předchozích letech na Gala vystoupili ve vyprodaných sálech Obecního domu Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewaterová a Dianne Reevesová.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat