Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ludivico Einaudi veze do Prahy zasněný minimalismus

Kultura

  12:00
PRAHA - Po pěti letech se do Prahy vrací italský pianista a skladatel Ludovico Einaudi, který vystoupí 1. dubna v pražském Kongresovém centru. Tentokrát nepůjde o sólový koncert, ale na pódiu ho doprovodí celý ansámbl, do kterého se kromě klasických nástrojů zapojí i elektronika.

Ludovico Einaudi foto: Cesare Ciccardini

Vážnohudební minimalismus, world music, elektronika i filmová hudba - Ludovico Einaudi má široký hudební záběr, především ale bývá řazen do proudu prvně jmenovaného minimalismu ve vážné hudbě, po bok jmen jako Michael Nyman či Philip Glass. Na kontě má řadu alb, které se dostaly na vrcholy klasických žebříčků, koncertoval v prestižních sálech po celém světě, od La Scaly po Royal Albert Hall. Je známý i jako skladatel filmové hudby, za kterou získal několik ocenění včetně nominace na cenu BAFTA.

Jeho hudba zazněla ve více než dvaceti filmech, jako například Podivný zločin, Taková je Anglie, Nedotknutelní nebo v televizním filmu Doktor Živago. Ve své hudbě spojuje Einaudi prvky klasiky, ambientní elektroniky, jemného rocku i world music. Vůbec poprvé se Ludovico Einaudi představil posluchačům v České republice na festivalu Struny podzimu.

Ludovico Einaudi

Ludovico Einaudi se narodil v roce  1955 Turíně, vystudoval skladbu a klavír na Verdiho konzervatoři v Miláně. Poté pokračoval ve studiích u jednoho z nejvýznamnějších avantgardních skladatelů 20. století Luciana Beria. Brzy se ale odklonil od klasické dráhy a začal hledat svoji vlastní hudební cestu. První almum Stanze vydal v roce 1997, násleodvalo Le Onde (1998) a experimentální nahrávka Eden Roc (1999). Na desce I Giorni (2001) se Einaudi vrátil k sólovému pianu. 

V roce 2007 následovalo album Divenire, které dosáhlo největšího komerčního úspěchu – vyšplhalo se na vrcholky klasických žebříčků po celé Evropě a v Itálii dokonce na vrchol popové hitparády. Zahrál na něm za doprovodu Royal Liverpool Philharmonic Orchestra a využil i digitální efekty. V roce 2010 se na turné s projektem La Notte della Taranta Orchestra spojil s řadou dalších hudebníků – tureckým DJ Mercan Dedem, řeckou zpěvačkou Savinou Yannatou, malijským hráčem na koru Ballakem Sissoko, kytaristou Justinem Adamsem a gambijským griotským hudebníkem Juldeh Camarou. Zatím poslední album nazvané  In a Time Lapse nahrál v  říjnu 2012 v klášteře blízko italské Verony.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...