Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Série Spotlight pokračuje novým projektem Ondřeje Pivce

Kultura

  12:32
PRAHA - Hráč na "hammondky" Ondřej Pivec, který si již vydobyl neotřesitelnou pozici na domácí scéně a boduje také v jazzové Mecce v New Yorku, je zástupcem nejmladší generace letošního ročníku festivalu Struny podzimu.

Ondřej Pivec foto: Václav Jirásek

Na koncertě, jenž se uskuteční zítra v pražské La Fabrice, představí nový projekt, na kterém se podílí kromě jeho kmenového Organic quartetu také big band Bucinatores Orchestra. Ondřej Pivec vystupuje na Strunách podzimu v rámci série Spotlight, představující každoročně českému publiku mimořádně talentovaného mladého umělce do 25 let na startu mezinárodní umělecké dráhy.

"Mladý jazzový varhaník a leader kapely Organic quartet Ondřej Pivec je jedním z nejsvébytnějších mladých muzikantů a velká naděje české jazzové a fusion scény v mezinárodním kontextu. To dokládá i fakt, že své hráčské zkušenosti získává v posledních letech ve světovém jazzovém velkoměstě New Yorku, odkud na Struny podzimu přijede po absolvování stáže u hammondové legendy Sama Yahela," doplňuje umělecký ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec.

Poslední vstupenky budou v prodeji již pouze hodinu před začátkem koncertu v pražské La Fabrice. Podrobnější informace včetně hudebních a video ukázek jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

Na všech frontách
Navzdory svému mládí slaví Ondřej Pivec celou řadu úspěchů. K jeho učitelům patří fenomenální jazzmani jako např. Mike Carr, Alberto Marico či Sam Yahel. Spolupracoval s Yvonne Sanchez a s triem Romana Pokorného, který ostatně stojí za tím, že Pivec opustil klavír a elektrické piano a začal se plně věnovat jazzovým varhanám Hammond.

V roce 2005 se vydal vlastní cestou a založil Organic quartet. Jeho debutové CD vydané o rok později Don’t Get Ideas získalo ocenění Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues. V roce 2007 vychází Pivcovu kvartetu druhé (a na všech frontách chválené) album Never Enough.

Struny podzimu 2009

Festival Struny podzimu nabízí až do 20. listopadu hudební zážitky z různých hudebních světů. Během podzimních týdnů v Praze vystoupí mimo jiné slavný britský herec Michael York na společném koncertu s mladým českým pianistou Liborem Nováčkem. Společně přednesou strhující melodram o lásce Richarda Strausse Enoch Arden.

V program nechybí ani originální projekty jako 415 versus 442!, který nabízí jedinečnou konfrontaci tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace hudby. Festival uzavře italský skladatel a pianista Ludovico Einaudi, který ve svých skladbách spojuje svět komorní a symfonické hudby a inspiraci hudebním jazykem moderních umělců jako např. Björk, Radiohead či Coldplay. Einaudi proslul také komponováním hudby pro divadlo, balet i film.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat