Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Série Spotlight pokračuje novým projektem Ondřeje Pivce

Kultura

  12:32
PRAHA - Hráč na "hammondky" Ondřej Pivec, který si již vydobyl neotřesitelnou pozici na domácí scéně a boduje také v jazzové Mecce v New Yorku, je zástupcem nejmladší generace letošního ročníku festivalu Struny podzimu.

Ondřej Pivec foto: Václav Jirásek

Na koncertě, jenž se uskuteční zítra v pražské La Fabrice, představí nový projekt, na kterém se podílí kromě jeho kmenového Organic quartetu také big band Bucinatores Orchestra. Ondřej Pivec vystupuje na Strunách podzimu v rámci série Spotlight, představující každoročně českému publiku mimořádně talentovaného mladého umělce do 25 let na startu mezinárodní umělecké dráhy.

"Mladý jazzový varhaník a leader kapely Organic quartet Ondřej Pivec je jedním z nejsvébytnějších mladých muzikantů a velká naděje české jazzové a fusion scény v mezinárodním kontextu. To dokládá i fakt, že své hráčské zkušenosti získává v posledních letech ve světovém jazzovém velkoměstě New Yorku, odkud na Struny podzimu přijede po absolvování stáže u hammondové legendy Sama Yahela," doplňuje umělecký ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec.

Poslední vstupenky budou v prodeji již pouze hodinu před začátkem koncertu v pražské La Fabrice. Podrobnější informace včetně hudebních a video ukázek jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

Na všech frontách
Navzdory svému mládí slaví Ondřej Pivec celou řadu úspěchů. K jeho učitelům patří fenomenální jazzmani jako např. Mike Carr, Alberto Marico či Sam Yahel. Spolupracoval s Yvonne Sanchez a s triem Romana Pokorného, který ostatně stojí za tím, že Pivec opustil klavír a elektrické piano a začal se plně věnovat jazzovým varhanám Hammond.

V roce 2005 se vydal vlastní cestou a založil Organic quartet. Jeho debutové CD vydané o rok později Don’t Get Ideas získalo ocenění Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues. V roce 2007 vychází Pivcovu kvartetu druhé (a na všech frontách chválené) album Never Enough.

Struny podzimu 2009

Festival Struny podzimu nabízí až do 20. listopadu hudební zážitky z různých hudebních světů. Během podzimních týdnů v Praze vystoupí mimo jiné slavný britský herec Michael York na společném koncertu s mladým českým pianistou Liborem Nováčkem. Společně přednesou strhující melodram o lásce Richarda Strausse Enoch Arden.

V program nechybí ani originální projekty jako 415 versus 442!, který nabízí jedinečnou konfrontaci tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace hudby. Festival uzavře italský skladatel a pianista Ludovico Einaudi, který ve svých skladbách spojuje svět komorní a symfonické hudby a inspiraci hudebním jazykem moderních umělců jako např. Björk, Radiohead či Coldplay. Einaudi proslul také komponováním hudby pro divadlo, balet i film.

Autoři: