Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klasická hudba podraží, plánují festivaly. Nemají peníze

Kultura

  11:00aktualizováno  11:02
PRAHA - Někteří pořadatelé festivalů klasické hudby chtějí v příštím roce kvůli nedostatku finančních prostředků či menší podpoře sponzorů a státu omezit programovou nabídku nebo zdražit vstupenky.

Dirigent Jiří Bělohlávek foto: archiv LN - Hynek Glos

Důvodem jsou úsporných opatření v nadcházejícím roce jsou mimo jiné i přípravy na rok 2014, kdy se pořadatelé festivalů chtějí zapojit do celosvětového projektu Rok české hudby a představit to nejlepší ze své dramaturgie.

I tak se mohou příznivci klasiky příští rok těšit na pestrou přehlídku uznávaných českých a zahraničních interpretů a těles, z nichž mnozí budou na tuzemských pódiích debutovat. Netradiční zahájení chystá mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, který otevře Smetanova Má vlast, typická pro festival Pražské jaro. V Litomyšli ji zahraje Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Festival potrvá jen 18 dnů, přesto stejně jako letos nabídne 31 pořadů. "Velkých pořadů bude méně, proto bude i méně vstupenek, a proto trošku zdražíme vstupné. Zahraničních hostů moc nemáme, protože máme méně peněz a chystáme se také na rok 2014, kdy to musí opravdu svítit," řekl dnes ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Festival tradičně nabídne řadu operních titulů tuzemských divadel, například připravuje s Národním divadlem novou inscenaci Smetanovy opery Dvě vdovy.

Pražské jaro zdražovat nebude

S menším rozpočtem kvůli sníženému příspěvku ministerstva kultury hospodaří festival Pražské jaro, přesto vstupenky zdražovat nebude. Ceny se pohybují mezi 50 až 7500 korunami, ty nejdražší se prodávají na mimořádný koncert Berlínské filharmonie. Atraktivní bude i například koncert Mnichovské filharmonie, barytonisty Matthiase Goerneho, sopranistky Angely Denokeové a recitál pianisty Garricka Ohlssona. Renomované interprety nabídne i Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, například mezzosopranistku Elinu Garančovou, flamenkového kytaristu Carlose Piňanu i houslistu Maxima Vengerova.

Zvýšení sazby daně z přidané hodnoty o jeden procentní bod na 15 procent, do níž spadají vstupenky na kulturní akce, zřejmě ovlivní ceny lístků na festival Dvořákova Praha. Ten zatím zveřejnil pouze dvě akce - dubnový donátorský galakoncert s pianistkou Héléne Grimaudovou a festivalové Verdiho Requiem. Jarní Gala tradičně chystají i Struny podzimu, a to s americkým jazzovým zpěvákem Gregorym Porterem.

Čtrnáctý ročník Letních slavností staré hudby se tentokrát zaměří na hudební tradici Říma a tvorbu Arcangela Corelliho. Na Pražském hradě akci zakončí sopranistka Claire Lefilliâtreová a basista Arnaud Marzorati v doprovodu dvou barokních orchestrů. "Co se týče vstupného, nechceme zdražovat plošně, ale asi trochu dražší bude závěrečný koncert vzhledem k jeho obsazení," dodala ředitelka Markéta Semerádová. Festival stále hledá generálního sponzora, což omezuje větší dramaturgické plány.

Autor: