Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Projekt 100 pokračuje restaurovanou verzí Pulp Fiction

Kultura

  12:30
V pražském Biu Oko má dnes večer premiéru restaurovaná verze amerického filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí režiséra Quentina Tarantina. Stane se tak díky Asociaci českých filmových klubů a jejímu Projektu 100, který uvádí do distribuce skvosty světové kinematografie v digitalizované verzi. Navíc to bude přesně 20 let po premiéře, kterou snímek měl v květnu 1994 v Cannes.

Uma Thurman ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí foto: Reprofoto

Na plátně se tak znovu objeví nerozlučná dvojka Vincent a Jules, obávaný Pan Velký, jeho sexy manželka Mia i drsný boxer Butch, kteří osudově zasáhli generace filmařů a diváků. Tři na první pohled nesouvisející historky z podsvětí, které se zdánlivě nelogicky prolínají v prostoru i čase, aby nakonec vytvořily příběh plný absurdních situací, dějových zvratů a trefných dialogů.

John Travolta ve filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Na plátně se v hlavních rolích objeví John Travolta, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, Uma Thurmanová, Tim Roth a Harvey Keitel. Snímek byl nominován na sedm Oscarů, nakonec získal prestižní sošku v kategorii Nejlepší scénář. Mezinárodní porota ho na festivalu v Cannes ocenila Zlatou palmu pro nejlepší film.

Letošní Projekt 100 zakončí poslední červencový den na Letní filmové škole v Uherském Hradišti návrat Ostře sledovaných vlaků, české klasiky od mladého Jiřího Menzela s mladým Václavem Neckářem. Světovou premiéru bude mít jeho digitalizovaná verze začátkem července na MFF v Karlových Varech.

Autoři: ,