Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Projekt 100 zahajuje film Muž z Londýna s Miroslavem Krobotem

Kultura

  9:36
Muž z Londýna je detektivkou asi jako Apokalypsa válečným filmem. Ano, věci tu dá do pohybu kufr plný peněz, kvůli kterému dojde k vraždě, a případ přijede vyšetřit policejní inspektor. Ale podobně jako si Apokalypsa bere válku ve Vietnamu jako základ pro daleko komplexnější zamyšlení nad morálkou násilí a lidskou povahou vůbec, využívá Muž z Londýna rámec detektivky pro tematizaci života v ponížení a touhy po svobodě.

Muž z Londýna foto: Projekt 100Reprofoto

Projekt 100

Muž z Londýna je prvním výstřelem letošní putovní přehlídky filmů Projekt 100. Předznamenává orientaci na film noir: balíček totiž obsahuje nejslavnější ukázku tohoto žánru, Hluboký spánek Howarda Hawkse. Mezi další lahůdky patří Hanekeho drama Bílá stuha, které pobírá jednu cenu za druhou, další oceňovaný snímek Fish Tank, Allenova klasika Zahraj to znovu, Same či komedie Harold a Maude, která ve své době dokázala naštvat všechny od hipíků až po měšťáky.

Muže z Londýna natočil vedle Györgyho Pálfiho nejvýraznější maďarský filmař současnosti – Béla Tarr, jehož tvorba zatím kulminovala trojicí snímků natočených podle literárních předloh Lászlóa Krasznahorkaie: Zatracení (1988), sedmapůlhodinové Satanské tango (1994) a Werckmeisterovy harmonie (2000). V nich vykrystalizoval Tarrův styl, který se z dokumentarismu a sociální kritiky tzv. budapešťské školy vzepjal k metafyzičnu často srovnávanému s dílem Andreje Tarkovského.

Tarrovy filmy jsou na první pohled rozpoznatelné pro své extrémně dlouhé, pečlivě vystavěné záběry, delikátní černobílý obraz a minimalistické dialogy. Už úvodní mnohaminutový záběr Muže z Londýna nenechá diváka na pochybách, co ho čeká: kamera pomalu klouže po trupu lodi ve francouzském přístavu, nezúčastněně stoupá vzhůru, spíš zaregistruje, než odvypráví onu počáteční vraždu...I Tarrův nejnovější film je knižní adaptací – tentokrát však ne Krasznahorkaie (který se podílel na scénáři), nýbrž klasika francouzské detektivky Georgese Simenona. I díky tomuto žánrovému zázemí do Muže z Londýna prosákl styl filmu noir. Nechybí nejednoznačný hrdina, osudová žena přivádějící muže na scestí, extrémní kontrasty mezi světlem a tmou a zejména klaustrofobická atmosféra nemožnosti úniku vlastnímu osudu.

Muž z Londýna

A Londoni férfi
Maďarsko 2007
Scénář: Béla Tarr, László Krasznahorkai
Režie: Béla Tarr, Ágnes Hranitzky
Kamera: Fred Kelemen
Hudba: Mihály Vig
Hrají: Miroslav Krobot, Tilda Swinton, Ági Szirtes a další
Distribuce v ČR: NFA
Premiéra: 5. 1. 2009

Možná ještě bližším vlivem byl Tarrovi francouzský poetický realismus, který se vedle existenciálních tónů promítá hlavně do vizuální stránky. Muž z Londýna je "mokrý", plný chuchvalců mlhy, kaluží a odlesků lamp na stále vlhkých površích. Ani v nejmenším to však neznamená, že by bylo možno Tarra a jeho spolurežírující manželku Ágnes Hranitzky vinit z přehnané inspirace: i tento jejich film je výsostným originálem s nezaměnitelnou autorskou pečetí.

Pro tuzemského diváka může být Muž z Londýna zajímavý ještě jednou věcí: hlavní roli výhybkáře, který chce nález kufru využít k vysvobození z tíživé sociální situace, hraje "muž s kamennou tváří" – Miroslav Krobot, jehož jedinečný výraz zatím čeští filmaři nedokázali adekvátně využít. V Tarrových rukách podává výkon enigmatický a téměř hypnotický.

Muž z Londýna

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...