Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Psí smečka i létající objekty. Keramická plastika v zámeckém parku

Kultura

  13:00
ROZTOKY U PRAHY - Sochaři vystavují pod širým nebem v Roztokách u Prahy. Areál tamního zámku zaplnila stovka drobných i monumentálních plastik z keramické hlíny a porcelánu celkem od čtyřiadvaceti autorů.

Keramická plastika Roztoky: Karel Pauzer foto: Muzeum Roztoky

„Vystavované objekty jsou vytvářeny a vybírány tak, aby prostupovaly atmosférou výstavního prostoru,“ shodují se kurátoři Milan Hlaveš a Petr Lada. Masa zámecké zdi, původní vodní příkop a park tvoří výjimečné pozadí pro různorodá díla.

„Každý rok se snažíme rozšířit stabilní jádro vystavujících o nové i začínající autory, včetně zahraničních,“připomínají Hlaveš s Ladou. Mezi klasiky patří figuralisté Hana Půrkrábková a Karel Pauzer, Jan Hendrych, či Bohumil Zemánek. Zástupcem mladé generace je například Adam Velíšek, který obsadil příkop kolem zámku smečkou bezhlavých psů.

Keramická plastika Roztoky: Karel Pauzer
Keramická plastika Roztoky: Pavla Vachounová

Původně studentská akce vznikla v roce 1993 v Bechyni a nyní již několik let tradičně sídlí v Roztokách u Prahy. „Vystavované umělecké exponáty jsou jedinečným doplňkem umocňujícím zážitek ze zámeckého parku. Věřím, že Letní keramická plastika si v Roztokách vydobyla své pravidelné místo v kalendáři letních akcí,“ říká ředitelka Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Zita Suchánková

Vloni Letní keramickou plastiku navštívilo téměř 10.000 návštěvníků. Výstava potrvá do  31. 10. 2015.

Autor: