Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žárlí a jsou empatičtí. Psi jsou nám podobní více, než jsme si mysleli

Magazín

  6:01
Podle nové studie se prý psi vyhýbají lidem, kteří jsou zlí na jejich pána. Pro pejskaře to pravděpodobně to nebude žádným překvapením, ale nejlepší přítel člověka se někdy chová více jako člověk než šelma.

Pes (ilustrační foto) foto: Lidovky.cz

Podle některých studií totiž psi dokáží porozumět lidské mimice, dokáží žárlit, vyjádřit empatii nebo se i dívat na televizi. Lidské rysy si psi přisvojili během jejich přeměny z vlků na domestikovaná zvířata, která proběhla před 11 000 až 16 000 lety, uvedl server server National Geographic.

„Zjednodušeně, dlouhodobé soužití psů a lidí vedlo k tomu, že psi nás v mnoha případech začali napodobovat,“ říká Laurie Santos z Yaleské univerzity. Následuje několik studií ukazujících, že i psi mají lidskou stránku.

Odposlouchávání

Když někoho tajně posloucháme nebo sledujeme, snažíme se hlavně zjistit, zda jde o hodného či zlého člověka, i proto je to jedna ze základních sociálních interakcí. Podle studie publikované v srpnu tohoto roku v časopise Animal Behaviour poslouchají i naši čtyřnozí přátelé.

Pes

V rámci studie bylo zkoumáno 54 psů, kteří sledovali svého pána, jak se snaží vytáhnout z koše předmět. Psi byli rozdělení do tří skupin. Každé skupině byl připraven jiný scénář. První skupině měla být předvedena scénka, jak jejich pán požádá o pomoc jiného člověka, který mu přidrží koš. Druhá skupina měla shlédnout situaci, kdy jejich pán požádá někoho a pomoc a ten se k němu otočí zády a odejde. V poslední skupině se člověk otočí zády, ještě předtím než ho majitel psa požádá o pomoc. Při všech těchto testech „neutrální“ osoba ze třetí skupiny seděla v místnosti.

Po prvním kole testů nabídly všechny tři osoby jednotlivým psům pamlsky. V případě druhé skupiny dali psi jasně přednost neutrální osobě a naopak se vyhýbali člověku, který jejich pánovi odmítl pomoci. Avšak v první skupině psi neupřednostnili člověka, který jejich pánovi pomohl před neutrální osobou ani naopak. K oběma se chovali stejně.

Podobné chování již vědci vysledovali u dětí a rovněž u malp hnědých. Pouze další výzkumy potvrdí, zda psi opravdu ignorují lidi, kteří jsou k jejich majitelům zlí.

Dívám se tam, kam ty

„Dívání se na stejné místo jako ostatní je instinktivním chováním pro mnoho tvorů, včetně lidí, šimpanzů, koz, delfínů a dokonce i želv, upozorňuje se tak na různé nástrahy ale i lákadla,“ tvrdí Lisa Wallisová, doktorandská studentka z Výzkumného institutu Messerli ve Vídni.

Podzim v oboře Hvězda.

Psi původně sledovali, kam se lidé dívají pouze kvůli jídlu nebo hračkám. Nynější studie uvádí, že psi se dívají na stejné místo jako člověk i v jiných případech. Jde však zpravidla o nevycvičené psy. V nedávném pokusu vědci zkoumali 145 border kolií různého věku a stupně vycvičení. Vědci chtěli zjistit, zda věk, trénink a návyky mohou ovlivnit psí sklon k následování pohledu člověka. Testy spočívaly v tom, zda se pes rovněž podívá na dveře poté, co to udělal člověk. Překvapivě to dělali pouze nevycvičení psi, ti trénovaní to ignorovali. Důvodem může být, že trénovaní psi se soustředí na obličej majitele, nikoli na to, kam se dívá.

Pět mýtů o psím žrádle. Krmit psa jednou denně je málo, říká odborník

Většina nevycvičených psů pak po pár minutách tréninku přestala následovat pohledy člověka a začala se soustředit na jeho obličej. Překvapující bylo, že se necvičení psi často podívali zpět na pána a pak zas na dveře, zmatení, kam se to pán díval. Toto chování bylo dříve sledováno pouze u lidí a šimpanzů.

Další pokroky v psím zkoumání

U lidí se s věkem zhoršuje kvalita krátkodobé paměti , logického myšlení a je stále těžší učit se novým věcem. Dřívější výzkumy potvrdily totéž i u psů. Avšak aspekty dlouhodobé paměti u psů dosud nejsou podrobně prozkoumány.

Proto Lisa Wallisová se svými kolegy i dále zkoumá schopnost psů mladších i starších zapamatovat si nové povely, a zda si je pamatují i po několika měsících. Výsledky stále nejsou zcela hotovy, ale Wallisová předpokládá, že dojde k závěru, že sice není lehké naučit starého psa novým kouskům, ale rozhodně to není nemožné.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!