Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vládne nám strach, říká malířka a terapeutka Ženatá. V galerii chystá psychoterapii v přímém přenosu

Kultura

  6:00
Experimentální prostor Venuše ve Švehlovce hostí od 4. do 15. ledna akci malířky a terapeutky Kamily Ženaté nazvanou Horizont událostí. Jedná se druhou část tříletého projektu, vizuálně-konceptuální trilogie, která skrze sebepoznávací proces zkoumá různé aspekty paměti, vztahové a nevědomé situace a nevědomé nastavení k životu a hodnotám. Součástí projektu jsou kromě instalací také živé taneční a divadelní performance, ale i veřejně přístupná psychoterapeutická sezení. „Jde o sociální projekt, který otevírá dveře dál,“ řekla Kamila Ženatá v rozhovoru pro Lidovky.cz před zahájením akce.

Kamila Ženatá: Horizonty událostí. Venuše ve Švehlovce. foto: Reprofoto

Lidovky.cz: O co přesně jde ve vašem projektu?
Horizont událostí je tříletý projekt, který začal v roce 2014 v září, kdy jsem ve svém ateliéru sestavila skupinu z osmi žen různého sociálního zařazení a různého věku, které dobrovolně souhlasily s tím, že se mnou budou tři roky spolupracovat v takovém sebepoznávacím procesu.

Kamila Ženatá (1953)

Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze (1973-79). Začínala s grafikou, později se začala věnovat malbě. Vytváří také audiovizuální projekty a site specific akce. Ve svých pracích spojuje různá média. Důležitou roli v pozdější tvorbě Kamily Ženaté hraje její psychoterapeutická praxe. O propojení terapeutické a výtvarné práce napsala několik knih, např. Obrazy z nevědomí. Práce v arteterapeutickém ateliéru (2005). Vydala také experimentální prózu Kačenka hledá lásku vycházející z konverzací na internetových seznamkách.

Kamila Ženatá

Lidovky.cz: To byly vaše klientky v psychoterapii?
Ne úplně. Byly to prostě ženy, které byly statečné a odhodlaly se do toho se mnou jít. Protože je to proces, který není jednoduchý. Projekt se rozkládá do tří let. První část byla v Karlín Studios na jaře loňského roku, tohle je druhá část, a třetí část bude v galerii DOX v roce 2007. Ta první část se věnovala individuálním životním příběhům, to znamená dětství, vzpomínkám, emocím, tomu, co formuje lidský život. To znamená podmínky, vychovávající postavy a to všechno, co potom v dospělosti nějak se rozvine do věcí, které jsou nám ku prospěchu a které nám ku prospěchu nejsou. Čili první část byla o hledání - hlavní expozici jsem nazvala Památník paměti: hledání v památníku paměti, co všehno se skládá v mém nevědomí, podsvětí... Protože sklep v Karlín Studios představoval symbolicky část, kterou musí hrdina projít, aby se osvobodil, prošel svým nevědomím. A tahle druhá část se už nevěnuje úplně individuálním příběhům, protože už jsme dál, vytváříme skupinu, pokoušíme se v té skupině komunikovat a zjišťujeme, že to není vůbec jednoduché. Že je vlastně těžké navazovat vztahy, svobodně vyjadřovat co potřebuji vyjádřit, a že to, co vládne té situaci, je strach.

Lidovky.cz: Jde jen o situaci těch osmi žen v projektu, nebo je to podle vás obecnější rys v současné společnosti?
Ano, je to všude. Lidi mají strach nahlas říkat, co potřebují, a dokud se na to člověk nesoustředí a nevšímá si toho, tak vlastně o tom ani neví. Je to nejen strach, ale i určitá nedovednost – odnaučili jsme se vztahovat k druhým. Už nevíme, co vztah obsahuje. My máme často představu, že vztah je to, že všichni mi budou nějakým způsobem nakloněni a budou mě mít rádi, a pak bude vztah. Ale vůbec si už neuvědomujeme, že totéž se vyžaduje od nás, tedy že i my musíme být nějakým způsobem nakloněni a musíme se o ty druhé starat. A tam pak dochází k velikému konfliktu, protože to, co naprostá většina lidí dneska prožívá, je nějaké narcistní zranění, kdy se v hloubi duše cítí nepřijatí, nedostateční, prožívají třeba pocity studu za to, jací jsou. Je obtížné všechny tato úskalí projít a proto vlastně ta druhá část mého projektu, která je nainstalovaná v jakési igelitové sluji, je situací, která se dá nazvat uvíznutí. Že to nejde dál – dopředu, dozadu, nikam...

Kamila Ženatá: Horizonty událostí. Venuše ve Švehlovce.
Kamila Ženatá: Horizonty událostí. Venuše ve Švehlovce.

Lidovky.cz: A co se bude v tomhle prostoru odehrávat?
Ty hlasy, které tady slyšíte, jsou autentické texty, které ty ženy píšou. Ženy po každém setkání skupiny píšou zprávu o tom, co prožívaly, jak se v těch situacích cítily. A já jsem požádala několik úplně jiných žen, aby ty texty zde interpretovaly. Hlasy těch žen tady budou nějakým způsobem zastupovat pohybově, hudebně a slovně i performerky. Jedna z nich je Hanka Turečková Polanská, která bude dělat pohybovou performanci, Jana Orlová bude dělat textovou a Natálie Hošková Hudební. Každý den tu bude probíhat nějaká akce. A další významnou událostí je, že česká dramatička Lenka Lagronová píše hru, která se jmenuje Horizont událostí a ta tady bude mít první a druhé dějství 11. ledna v podání Divadla Letí. Třetí dějství se odehraje příští rok v DOXu. Drama Lenky Lagronové opět popisuje stavy a situace, ve kterých se nacházejí ony ženy během toho tříletého procesu.

Lidovky.cz: Jde pořád o stejné ženy, v celém projektu?
Dvě se obměnily, ale v podstatě je pořád ta samá skupina, která pracuje.

Lidovky.cz: Jde tedy o dlouhodobý proces týkající se konkrétních žen, na jehož konci bude také nějaká vaše supervize, reflexe?
Ano, určitě. Tím je to právě unikátní, že jde o živý projekt, který vzniká..

Lidovky.cz: Dá se říci, že je to taková psychoterapie v přímém přenosu?
Třeba. A budou tu ještě tři velké události – large group – to je technika, že se sejde libovolný počet lidí, kteří sedí v soustředěných kruzích a povídají si. Budou tady dva výborní psychoterapeuti, doktor Vrba a doktorka Langošová, po tři večery, kdy může kdokoliv sem přijít a připojit se do té skupiny. Je to vlastně sociální projekt, který otevírá dveře dál.

Doprovodné akce:

5. 1. 2016 18:00 / Natálie Hošková — hudební performance

6. 1. 2016 18:00 /komentovaná prohlídka

7. 1. 2016 18:00 / velká skupina* — PhDr. Luděk Vrba a PhDr. Gabriela Langošová

8. 1. 2016 18:00 / Hana Polanská Turečková — pohybová performance

9. 1. 2016 18:00 / Jana Orlová — textová performance

10. 1. 2016 18:00 / velká skupina* — PhDr. Luděk Vrba a PhDr. Gabriela Langošová

11. 1. 2016 20:00 / Horizont událostí — Lenka Lagronová, Divadlo Letí

12. 1. 2016 18:00 / Natálie Hošková — hudební performance

13. 1. 2016 18:00 / Hana Polanská Turečková — pohybová performance

14. 1. 2016 18:00 velká skupina* — PhDr. Luděk Vrba a PhDr. Gabriela Langošová

15. 1. 2016 18:00 — derniéra

Venuše ve Švehlovce, Slavíkova 22, Praha 3

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!