Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Quadriennale startuje. Vyhrajte vstupenky

Kultura

  9:26
Po čtyřech letech se do pražských ulic a galerií vrátí Pražské Quadriennale (PQ) 2011. Soutěžního klání se letos zúčastní tvůrci z více než 60 zemí, kteří nabídnou to nejzajímavější ze světového divadla, designu, módy a scénografie. Chybět nebude například přehlídka bizarních kostýmů z ledu a odpadků nebo unikátní performance v labyrintu z krychlí na piazzetě Národního divadla.

Pražské Quadriennale: Nathaniel Mellors a jeho Giantbum foto: www.pq.cz

V jedenácti dnech nabídne PQ zájemcům na čtyři stovky různých akcí. Počínaje diskuzemi s tvůrci (spolupracujícími například se zpěvačkou Lady Gaga), přes pouliční divadelní představení až po novinky ve světové scénografii a světelném designu.

"Quadriennale se koná už od roku 1967 a od té doby si vybudovalo unikátní pozici nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Existují národní přehlídky divadla, divadelního prostoru a architektury, ale ne v takovémto rozsahu a s takovouto tradicí. Sami tvůrci PQ označují jako "scénografickou olympiádu," řekla výkonná ředitelka přehlídky Daniela Pařízková.

Soutěžní otázka:

Jak se jmenuje přední český výtvarník, který se představí v rámci projektu Intersekce Pražského Quadriennale?

a) Michal Pěchouček
b) Josef Bolf
c) Petr Nikl

Nápovědu najdete na www.pq.cz.

Svou odpověď zašlete do 19. 6. 2011 prostřednictvím SMS na číslo 900 11 09 ve tvaru: LN (mezera) PQ (mezera) a nebo b nebo c (mezera) jmeno (mezera) prijmeni (mezera) adresa. Výherci budou o výhře telefonicky informováni. Výherci budou vybráni dle počtu doručených správných odpovědí. Výsledné číslo bude vyděleno počtem cen v soutěži a tento výsledek zaokrouhlen na celé číslo směrem dolů. Takto zaokrouhlené číslo tvoří vítězné pořadí. Každá odpovědní SMS zpráva doručená v takto stanoveném vítězném pořadí (a jeho násobcích) je výherní SMS zprávou. Každý výherce vyhrává 1 dvoudenní vstupenku na Pražské Quadriennale .

*Cena SMS je 9 Kč vc. DPH. Službu provozuje Expansion Group, technicky zajištuje ATS. Infolinka 776 999 199, (po–pá 9.00–16.00), www.platmobilem.cz.


Epicentrem PQ je letos hlavní sídlo Národní galerie, která propůjčila své prostory desítkám zahraničních výtvarníků a scénografů, kteří budou v jednotlivých částech budovy Veletržního paláce prezentovat své země. Kanada například předvede unikátní elektronické divadélko s roboty, Nový Zéland zase chystá devítimetrové provaziště, které se bude neustále měnit.Česká republika je zastoupena ve všech soutěžních kategoriích - Zemí a regionů, Architektonické sekci, Studentské sekci a sekci Extrémní kostým, kde se letos představí šaty z odpadků, ledu, dřeva, skla nebo nábojů.

"Tuzemskou scénografickou tvorbu bude reprezentovat expozice Divadlo jako zážitek. Díky originálnímu pojetí budou moci zájemci zhlédnout představení nejen z pohledu diváka, ale i z pozice interpreta či tvůrce," uvedla Pařízková s tím, že letos by mělo quadriennale přilákat až 40.000 návštěvníků.

Pražské Quadriennale: piazetta Národního divadla nabídne i projekt českého výtvarníka Josefa Bolfa, který spojuje loutkový film, instalaci a performanci

Letošní PQ je podle organizátorů více interaktivní a jeho stěžejním cílem je představit současnou divadelní tvorbu široké veřejnosti. V čele této ambice je zejména nesoutěžní projekt Intimita a spektákl, kvůli němuž na piazzetě Národního divadlo roste originální labyrint, složený z více než třiceti boxů. "Každý z nich je jen několik metrů velký. Návštěvníci do něj budou moci vstoupit a užít si například různé performance, světelné i módní přehlídky a další akce. Kulturní vyžití nabídne i přilehlý bar nebo noční kino," uvedla umělecká ředitelka PQ Sodja Lotkerová.

Součástí letošního quadriennale je také řada doprovodných akcí, včetně programu pro děti nebo provoz dočasné galerie, kde se vystavující umělci zdrží jen po 24 hodin. Každý den tak návštěvníky čeká vernisáž i dernisáž. Další informace o programu, místech konání jednotlivých akcí a o cenách vstupenek naleznou zájemci na www.pq.cz

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...