Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Divadlo, performance, design. Pražské quadriennale oživí centrum

Evropa

  12:00
PRAHA - Jednou z velkých pražských kulturních událostí nadcházejícího roku bude další ročník scénografické výstavy Pražské quadriennale. 11 dní, 64 národních expozic, přes 500 živých akcí na více než stovce míst v centru Prahy slibuje mezinárodní přehlídka scénografie a divadelního prostoru. Její 13. ročník se uskuteční od 18. do 28. června 2015.

Pražské quadriennale 2015 chystá performance v centru Prahy foto: Pražské quadriennale

„Program se bude poprvé odehrávat na mnoha místech převážně v centru Prahy. Návštěvníky tak čeká světová moderní výstava zasazená do historického jádra metropole,“ řekla ČTK Eliška Míkovcová z pořádajícího Institutu umění - Divadelního ústavu.

Vedle expozic zemí a regionů, výstavy divadelní architektury, studentské sekce a programu pro rodiny nabídne PQ živé akce ve veřejném prostoru, přednášky a workshopy. Tématem 13. ročníku je Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika.

Pražské Quadriennale připravilo sympozium o maskách.

Čtěte také

Pražské quadriennale od roku 1967 mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jde o největší světovou akci zkoumající oblast scénografie v celé její šíři. Od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific či pouliční performance.

Jádro přehlídky vytvoří prezentace národních expozic z 64 zemí. Návštěvníci se tak budou moci přesunout po mapě celého světa a zažít to nejaktuálnější ze světové tvorby. Další součástí PQ budou živé akce. Tisíce profesionálů, diváků a studentů se setkají při diskusích, dílnách, přednáškách a představeních. PQ nabídne i program pro mládež a rodiny s dětmi.

Hlavní dění bude v pražském centru

Nadcházející ročník PQ se oproti těm předchozím přesune do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory zahrnou opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerii či tunel. Novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. A protože divadlo se dnes odehrává běžně v galeriích, továrnách, na ulici, náměstích či v parku, hudba, počasí a politika budou podtématy, která dále rozvinou hlavní téma sdíleného prostoru.

„Pražské quadriennale 2015 v sobě promítne velký posun oproti předchozím ročníkům. Národní, studentské a architektonické expozice nebudou pouhou dokumentací scénografického procesu či jen záznamem inscenací. Promění se v živoucí jeviště, stanou se prostorem pro zážitek - scénografii. Návštěvníci se ocitnou v rozmanitých prostředích - ať už to budou expozice evokující přírodní živly, odkrývající politický charakter místa či zprostředkující abstraktní a estetické zážitky. Scénografie se během PQ představí jako komplexní prostředí, které dotváří také sám divák,“ charakterizovala to umělecká ředitelka PQ Sodja Lotkerová.

Pražské quadriennale pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění - Divadelní ústav. Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.

Autoři: ,