Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Divadlo, performance, design. Pražské quadriennale oživí centrum

Kultura

  12:00
PRAHA - Jednou z velkých pražských kulturních událostí nadcházejícího roku bude další ročník scénografické výstavy Pražské quadriennale. 11 dní, 64 národních expozic, přes 500 živých akcí na více než stovce míst v centru Prahy slibuje mezinárodní přehlídka scénografie a divadelního prostoru. Její 13. ročník se uskuteční od 18. do 28. června 2015.

Pražské quadriennale 2015 chystá performance v centru Prahy foto: Pražské quadriennale

„Program se bude poprvé odehrávat na mnoha místech převážně v centru Prahy. Návštěvníky tak čeká světová moderní výstava zasazená do historického jádra metropole,“ řekla ČTK Eliška Míkovcová z pořádajícího Institutu umění - Divadelního ústavu.

Vedle expozic zemí a regionů, výstavy divadelní architektury, studentské sekce a programu pro rodiny nabídne PQ živé akce ve veřejném prostoru, přednášky a workshopy. Tématem 13. ročníku je Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika.

Pražské Quadriennale chystá sympozium o maskách.

Pražské Quadriennale připravilo sympozium o maskách.

Čtěte také

Pražské quadriennale od roku 1967 mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Jde o největší světovou akci zkoumající oblast scénografie v celé její šíři. Od scénického umění, přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific či pouliční performance.

Jádro přehlídky vytvoří prezentace národních expozic z 64 zemí. Návštěvníci se tak budou moci přesunout po mapě celého světa a zažít to nejaktuálnější ze světové tvorby. Další součástí PQ budou živé akce. Tisíce profesionálů, diváků a studentů se setkají při diskusích, dílnách, přednáškách a představeních. PQ nabídne i program pro mládež a rodiny s dětmi.

Hlavní dění bude v pražském centru

Nadcházející ročník PQ se oproti těm předchozím přesune do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory zahrnou opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerii či tunel. Novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. A protože divadlo se dnes odehrává běžně v galeriích, továrnách, na ulici, náměstích či v parku, hudba, počasí a politika budou podtématy, která dále rozvinou hlavní téma sdíleného prostoru.

„Pražské quadriennale 2015 v sobě promítne velký posun oproti předchozím ročníkům. Národní, studentské a architektonické expozice nebudou pouhou dokumentací scénografického procesu či jen záznamem inscenací. Promění se v živoucí jeviště, stanou se prostorem pro zážitek - scénografii. Návštěvníci se ocitnou v rozmanitých prostředích - ať už to budou expozice evokující přírodní živly, odkrývající politický charakter místa či zprostředkující abstraktní a estetické zážitky. Scénografie se během PQ představí jako komplexní prostředí, které dotváří také sám divák,“ charakterizovala to umělecká ředitelka PQ Sodja Lotkerová.

Pražské quadriennale pořádá ministerstvo kultury a realizuje Institut umění - Divadelní ústav. Projekt byl podpořen z programu Kultura Evropské unie.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...