Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

U Národního divadla ožije 30 boxů

Kultura

  17:00
PRAHA - Mezinárodní výstava Pražské Quadriennale (PQ), jejíž název se v letošním ročníku rozšiřuje o přídomek "scénografie a divadelní prostor", se bude konat od 16. do 26. června. Expozice také opustí své tradiční působiště Průmyslový palác a přesouvá se do paláce Veletržního.

Pražské Quadriennale - Vizualizace boxů u Národního divadla foto: Reprofoto

Výstava patří k nejdůležitějším akcím svého druhu na světě. Podobná akce, World Stage Design, vznikla před pár lety v Torontu, ale Pražskému quadriennale konkurovat nemůže. To se v Praze koná již po dvanácté a jeho historie je lemovaná významnými jmény světového divadla.

I letošní ročník bude rozdělen do více oddílů. Soutěžní část s národními expozicemi se rozprostře ve Veletržním paláci. Generální komisař letošního PQ scénograf Boris Kudlička, který je i autorem výtvarného řešení, uvedl, že palác byl svými čistými liniemi velmi inspirativní. Expozice budou ve velké dvoraně, mezaninu, pátém a šestém patře a také v suterénním kině. Vystavovat zde bude více než šedesát zemí a expozice se budou během výstavy obměňovat.

Pražské Quadriennale - Vizualizace boxů u Národního divadla

Organizátoři tvrdí, že jednotné téma vystavovatele v minulých letech svazovalo, a tak od něj ustoupili a nechali zemím volnou ruku. Například Spojené státy nabídnou asi třicet tvůrčích týmů a jejich koncept s názvem Na hraně by měl představit americké divadlo v širším společenskopolitickém kontextu. Německo se bude věnovat Bauhausu a jeho odkazu v současném umění a Rakousko přiveze expozici, která vyjde ze scénografií a nových technologií pro operní festival v Bregenzi na břehu Bodamského jezera.

Kurátorkami české expozice jsou Marta Ljubková a Andrea Králová a na jejich projektu se podílejí Jan Štěpánek, Jana Preková, Marek Cpin či Michal Pěchouček.

Pražské Quadriennale - Michal Pěchouček: Muži malují

Muži malují, divadelní hra výtvarníka Michala Pěchoučka

Podle organizátorů by letošní PQ mělo poukázat na expanzi scénografie a její vzrůstající význam v umění. Hraje prý stále větší roli nejenom v divadle, ale také v současném vizuálním umění, architektuře, videoartu či módě. Sekci zemí a regionů doplní ve Veletržním paláci výstava Extrémní kostým, kde návštěvníci uvidí kostýmy z ledu, odpadků, nábojnic a některé si budou moc i ochutnat.

Na piazettě Národního divadla pak vznikne labyrint třiceti boxů. Oddíl s názvem Intersekce: Intimita a spektákl zahrne řadu interaktivních projektů – zpívající sochy, představení, zvukové instalace, video art, světelný a zvukový design, módu či výtvarné umění. Piazzetta se tak stane druhým centrem quadriennale, které se však dostane i do dalších částí města.

V Pařížské ulici se uskuteční projekt pro 500 performerů Stalinovy slzy německé režisérky Claudie Bosseové. Maďarský soubor Krétakör se s první částí Trilogie Krize:jp.co.de usídlí v bývalé tiskárně Rudého práva a opera ND uvede v bývalé vývařovně Psychiatrické léčebny Bohnice operu Philipa Glasse Les enfants terribles v režii Alice Nellis. Další informace na www.pq.cz.

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...