Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svátek divadla je tu. Quadriennale začalo

Kultura

  15:05
PRAHA - Při dnešním slavnostním zahájení Pražského Quadriennale divadelních prostor, divadla a scénografie vzbudily nejvíce pozornosti instalace Mexika a Kolumbie. Přehlídku toho nejlepšího ze světové tvorby ve Veletržním paláci tak už dnes navštívilo několik set lidí, včetně samotných tvůrců expozic.

Bar Pražského quadriennale na střeše Veletržního paláce foto: ČTK

Přízemí hlavního sídla Národní galerie a nyní i quadriennale zaplnily rozmanité instalace několika desítek zemí z celého světa, jejichž společným tématem byla divadelní tvorba, kostýmy a scénografie.

Soutěžte se serverem Lidovky.cz

Živo bylo například v expozici Mexika, která v sobě spojila moderní technologii i tradiční divadelní tvorbu. V instalaci jsou například ukázky kostýmů z mycích hub nebo balonků, návštěvníci mohou obdivovat miniaturní modely scén nebo zhlédnout prezentaci pavilonu na dotykových obrazovkách.

Pražské quadriennale

Největší pozornost zřejmě vzbudil prostor, odkud se už z dálky ozývalo práskání bičem. Kreativci z jihoamerické Kolumbie zde postavili nakloněnou plošinu z maškarních masek, kde se odehrává bizarní představení o jednom herci.

Úspěch měla také hravá instalace České republiky. Kolemjdoucí do interaktivních prostor lákají hostesky v kostýmech veverek, na místě byl i jeden ze spolutvůrců expozice, výtvarník Michal Pěchouček.

Pražské quadriennale

Některé z instalací návštěvníkům nabízejí jen vizuální a zvukový zážitek, jiní tvůrci soutěž pojali aktivně a zájemcům nabízejí interaktivní "atrakce". Příkladem toho je například pavilon USA nebo Španělska. Rozdíly jsou i ve zdobnosti expozic, které mají evokovat danou zemi. Japonští tvůrci představili jednoduchou, ale působivou prezentaci z bílého kaligrafického papíru, Filipínci postavili bohatě zdobenou bambusovou chýši.

Obdobné tendence jsou vidět i v soutěžní sekci studentů, která obsadila nadzemní patra paláce.

Po čtyřech letech se tak do výstavních prostor a ulic v metropoli vrací Pražské Quadriennale (PQ) 2011. Veřejnosti bude zpřístupněno od čtvrtka. V jedenácti dnech poté nabídne čtyři stovky akcí.

PQ 2011

Soutěžního klání se letos zúčastní tvůrci z více než 60 zemí, kteří nabídnou to nejzajímavější ze světového divadla, designu, módy a scénografie. Mezi tím vším se objeví i přehlídka bizarních kostýmů z ledu a odpadků nebo unikátní performance v labyrintu z krychlí na piazzetě Národního divadla.

Další informace o programu, místech konání jednotlivých akcí a o cenách vstupenek naleznou zájemci na www.pq.cz.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...