Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Řekni kde ty kytky jsou, Markétka nebo Malý vůz. V 93 letech zemřela známá textařka Jiřina Fikejzová

Textařka Jiřina Fikejzová. foto: ČTK

PRAHA - Ve věku 93 let dnes zemřela textařka Jiřina Fikejzová. Oznámil to její syn Daniel Fikejz. Texty Jiřiny Fikejzové zpíval či zpívají Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová či Marie Rottrová. Fikejzová v mládí sama vystupovala s kapelou a v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu.
  16:02aktualizováno  18:39

„Byla to skvělá žena, kamarádka - velkorysá, úžasná, chytrá a vtipná. Patřila k našim nejlepším textařům, kteří nás doprovázeli naší úžasnou érou 70. a 80. let, jako byl Zdeněk Rytíř, Zdeněk Borovec, Pavel Vrba či Vláďa Poštulka. Je mi to hrozně líto. I když už nepsala texty, nechala toho před mnoha lety, domluvily jsme se, že vydám písničku Na zlé se zapomíná, jejíž text jsem zhudebnila na desku Jeviště slov, kde ji zpívají Jana Hlaváčová s Luďkem Munzarem. Bude to taková poslední hudební vzpomínka na Jiřinu,“ řekla Rottrová.

Nejznámějším textem, který Fikejzová pro Rottrovou napsala, je Markétka. „Lidi tuhle písničku milují, zpívají ji se mnou, tleskají do rytmu... Zpívám ji na koncertech pořád,“ dodala Rottrová.

„Brácha (Václav Neckář) s ní má velký hit Massachusetts a na projekt Planetárium přispěla krásným textem Známe ho, žádný vzor. Na paní Fikejzovou vzpomínám strašně rád, protože když mě přijímali jako autora do Ochranného svazu autorského, tak byla v komisi a jako vždycky byla strašně milá a přívětivá,“ vzpomínal hudebník Jan Neckář.

Fikejzová se narodila jako Jiřina Henzlová 13. dubna 1927. Jejím pozdějším manželem byl dlouholetý reprezentant a český rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz. Studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracovala jako psycholožka, v polovině 50. let začala spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha.

Je podepsána pod desítkami populárních písní, například Za rok se vrátím, kterou zpíval Milan Chladil, Romantická interpretovaná Yvettou Simonovou či Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou, které zpívala Judita Čeřovská. Marie Rottrová má v repertoáru písničky Markétka, Jak málo zmůže čas nebo To mám tak ráda, Václav Neckář zase zpíval s jejími texty písně Massachusetts nebo Celou noc.

Fikejzová napsala také několik scénářů pro pražské Divadlo hudby, pro Československou televizi a Československý rozhlas.

Celkem je autorkou 240 písňových textů. V roce 2002 dostala k pětasedmdesátinám jubilejní platinovou desku Supraphonu za významný přínos české populární hudbě a vklad k prestiži tohoto vydavatelství.

Syn Jiřiny Fikejzové Daniel bývá označován za hudebního všeuměla, je hudebním skladatelem, textařem, hráčem na klávesové nástroje, zpěvákem i producentem. Loni oslavil 65. narozeniny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!