Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Režisér za všechny prachy. Steven Spielberg je prvním členem ‚Desetimiliardového klubu‘

Kultura

  6:00
LOS ANGELES - Americký režisér Steven Spielberg je prvním filmovým režisérem v historii, jehož filmy tržbami překonaly pomyslnou hranici deseti miliard dolarů. Je také nejbohatším režisérem na světě. Informoval o tom magazín The Wrap.

americký režisér Steven Spielberg. foto: Reprofoto

Poslední Spielbergův snímek, videoherní odysea Ready Player One, je zatím jedním z nejvýdělečnějších filmů letošního roku. I to přispělo k tomu, že americký režiér jako první probořil hranici deseti miliard dolarů.

Nepřítel státu Steven Spielberg. Libanon do země nevpustí jeho nový film

Na rekord upozornil filmový web The Wrap. Steven Spielberg ani teď zpomalit nehodlá - připravuje nový díl ságy o Indiana Jonesovi a také remake populárního muzikálu West Side Story z roku 1961.

Spielberg má navíc pořádný náskok na Petera Jacksona, druhého nejvýdělečnějšího režiséra v žebříčku. Tomu pomohla hlavně filmová trilogie Pán prstenů, ale i tak jeho filmy vydělaly „pouhých“ 6,52 miliard dolarů. Následují je Michael Bay (6,451 miliard dolarů), James Cameron (6,139 miliard dolarů) a David Yates (5,347 miliard dolarů).

Nejvýdělečnějším filmem Stevena Spielberga je bezesporu Jurský Park z roku 1993. Tomu se celosvětově podařilo vydělat o něco málo více než miliardu dolarů a tvoří tak celou desetinu Spielbergova nového rekordu. Na druhém místě je Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008, 786,6 milionů dolarů) a na třetím pak E.T. - Mimozemšťan (1982, 717 milionů). Částky jsou ale v těchto případech poněkud zkreslující, neboť nepočítají s měnící se inflací.

Harrison Ford opět jako Indiana Jones.
Jurský park 3D

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...