Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sám za sebe, sám ve dvou. Dvě fotografky v kupce vesmíru

Kultura

  6:00
OSTRAVA - Dva světy, jeden téměř neviditelný a druhý odhalený až na dřeň. Až tak, že je to místy nesnesitelné. Fotografky Kristýna Erbenová a Dagmar Vyhnálková ohmatávají jeden společný svět na výstavě V kupce vesmíru v ostravské Galerii Opera.

Dagmar Vyhnálková. Z cyklu Heart on Fire. foto: Dagmar Vyhnálková

Krajiny v souboru Soukromá území Kristýny Erbenové zvou k putování. Nevíme, kdy se vydáme na cestu a kde skončíme. Možná v Čechách, možná ve Švédsku nebo ve Francii. Všude tam autorka fotografovala krajiny na venkově. Není důležité, kde jsme. Je to stále jeden a tentýž klidný svět. Zavede nás do tajuplného lesa, přes zasněžené pole až k šedomodré hladině jezera. Tichý pozorovatel trpělivě vyčkává a možná ji uvidí. Malou změnu. Jeden pohyb. Možná se pohne list na stromě, možná někdo vkročí na zasněženou pláň. Zatím je všude kolem a můžeme se mu podvolit.

Klidná místa. Kristýnu Erbenovou zajímají místa samoty a klidu.

Úplně jiné je to ve světě lidí. Tam je klid jen zdánlivý. V souboru Somewhere Inside Kristýna Erbenová pomalu otevírá pomyslné dveře do nejrůznějších životních příběhů. Vidí schoulenou dívku, která se zlobí na celý svět. Pozoruje unavenou ženu, jež se chce nadobro rozpustit ve vodě a zapomenout na vše. Vidí dítě, které chce rychle dospět, i jeho protipól. Ženu, která by ráda zastavila čas.

„Fotím různé lidi, ale vlastně nejde o jejich konkrétní osudy, ale o stále stejný příběh. O jednotlivé životní kapitoly, které známe všichni. Říkám tomu bezčasí a bezprostor,“ vysvětluje autorka. Osmadvacetiletá studentka Kristýna Erbenová studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Společně s fotografií vystudovala také filmovou vědu a anglickou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nyní Erbenová pracuje na novém cyklu, který fotografuje výhradně v noci. „Baví mě to pátrání. Většinou je to takový fotografický výlet do nočního lesa. Jsem jako lovec, který číhá. Na nějaký pohyb, záblesk světla,“ říká Erbenová, která kromě prezentace v ostravské Galerii Opera s Dagmar Vyhnálkovou chystá i sólovou výstavu. Ta bude otevřena od 12. května v pražské galerii Fotografic. Zcela odlišný přístup volí její spolužačka z Institutu tvůrčí fotografie třicetiletá Dagmar Vyhnálková.

Cyklus Heart on Fire je nekompromisním pohledem na historii jednoho vztahu. „Studovala jsem čtyři roky ve Skotsku, byla jsem tam s přítelem. Nějak jsme se tam necítili dobře. Chtěla jsem všechny tyhle pocity zpracovat, uzavřít,“ vysvětluje autorka.

V této kolekci se prolíná několik motivů. Vztek, rezignace, doufání, zklamání. A pak snaha o uklidnění. Na chvíli odejít z bytu. Jen tak se toulat anebo alespoň poodhrnout záclonu v okně. Možná se z něj ještě před chvílí někdo vykláněl. Snad někdo pozoroval ptáky na šedé obloze a doufal, že je bude následovat.

Jedna kapitola. Fotografka Dagmar Vyhnálková zkoumala jednu kapitolu svého života.

Dagmar Vyhnálková míří velmi přesně, na konkrétní místa. Položí ruku na tělo. Možná hladí, možná uklidňuje tepající bolest. Jistá je jen ta vzdálenost, která dva lidi odděluje, i když jsou v jednom společném prostoru. „Série Heart on Fire už je pro mě uzavřená kapitola. Mám teď jiná témata. Vloni jsem fotila při natáčení dokumentů Na cestě po údolí Káthmándú a Malý mnich o životě chlapců v bhútánských klášterech,“ říká Dagmar Vyhnálková, která má za sebou již řadu úspěchů.

Získala ocenění British Petrol Fine Art Award pro nejlepšího absolventa Gray’s School of Art na skotské Robert Gordon University. V současné době spolupracuje s Českou televizí jako tvůrce dokumentů z natáčení. Za fotografie k seriálu Cirkus Bukowsky získala v roce 2013 čestné uznání na přehlídce Czech Press Photo a se souborem Heart on Fire se umístila jako finalistka ve fotografické soutěži FRAME.

V kupce vesmíru, Kristýna Erbenová, Dagmar Vyhnálková, Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Ostrava, do 20. května

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...