Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skála mladší vytvořil 'krávu'. Slouží jako krmítko i králíkárna

Kultura

  13:45
TŘEBÍZ - Novým prvkem expozice a lákadlem pro návštěvníky se může pochlubit muzeum ve Třebízi. Na dvoře starobylého statku tam byla odhalena originální monumentální socha Františka Antonína Skály.

Skálova socha v Třebízi foto: Muzeum Třebíz

Sochař František Antonín Skála, syn slavného sochaře a univerzálního výtvarníka Františka Skály, je spolu se svou sestrou Alžbětou nejmladším zástupcem výtvarné rodiny Skálových. Dílo v Národopisném muzeu Slánska ve Třebízi – pobočce slánského muzea – bylo vytvořeno speciálně pro dvůr Šubrtova statku, kudy prochází expozice pro návštěvníky. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Socha představuje krávu, a to dokonce v životní velikosti. Nejde však o krávu obyčejnou, ani umělohmotnou, jaké jsme byli zvyklí vídat v pražských ulicích. Skálova kráva kráčí v rodinné tradici a je zhotovena výhradně z přírodního dubového dřeva a využívá také patinovaných kovových prvků, což skvěle koresponduje se zemědělskou expozicí muzea: volné sochy na piedestalu totiž na starých hospodářských dvorech nikdy nestály," vysvětluje ředitel muzea Jan Čečrdle. 

Socha je vedle estetické vazby na okolí spojená s dvěma funkcemi, typickými pro venkovské prostředí: hlava zvířete volně přerůstá v krmítko pro zpěvné ptactvo, kterého je v Třebízi velké množství a na těle má několik dvířek a okének. Kráva se tak snadno může stát třeba králíkárnou, a socha tak doslova ožije.

Skálova socha v Třebízi

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!