Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šperky, sochy i motorka sebevražedného atentátníka. Výstava v Náprstkově muzeu ukáže poklady z Afghánistánu

Afghánistán

  13:05
PRAHA - Jedinečné předměty zapůjčené z kábulského Národního muzea Afghánistánu nabídne v pražském Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur od 5. února do 30. dubna výstava s názvem Afghánistán - zachráněné poklady buddhismu. Expozice přestavuje památky afghánského buddhismu z období 1. až 9. století doložené zejména archeologickými výzkumy na lokalitě Mes Ajnak.

Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu foto: ČTK

„Výstava je výjimečná především proto, že ne vždy se podaří uspořádat výstavu artefaktů přímo z Afghánistánu. Pokud vím, je to druhá podobná výstava, která se v Evropě uskutečňuje,“ řekl ČTK generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. „Její výjimečnost je i ve složité přípravě, protože Afghánistán je stále válečná zóna. Zajímavá je i tím, že jsme ve spolupráci s afghánskou stranou pomohli řadu věcí zachránit a restaurovat,“ dodal.

Výstava, jejíž příprava trvala přes tři roky, nabízí přibližně 150 exponátů, jejichž pojistná hodnota přesahuje 100 milionů korun. Návštěvníci uvidí například drahocenné šperky, buddhistické skulptury a plastiky, keramické nádoby nebo zlaté a stříbrné mince.

Výstava je doplněna o artefakty a fotografie z Vojenského historického ústavu Praha, které dokumentují nasazení českých vojáků na území Afghánistánu. Na snímku je motocykl asijské provenience blíže neurčené značky, za jehož řídítky seděl sebevražedný útočník z hnutí Tálibán.

Důležitým krokem k uskutečnění výstavy bylo podepsání memoranda mezi Ministerstvem kultury Afghánské islámské republiky a Národním muzeem ČR V roce 2014 během pracovní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Afghánistánu. „Jedná se o památky všech společných předků. Artefakty nejsou jen naše, ale celého světa,“ zdůraznil na dnešní tiskové konferenci v Praze Ghulam Nabi Farahi, státní ministr pro parlamentní záležitosti Afghánské islámské republiky.

Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu
Afghánistán – zachráněné poklady buddhismu

Expozice Afghánistán - zachráněné poklady buddhismu je pokračováním výstavního programu s názvem Okno do světa, který přináší do Náprstkova muzea mezinárodní výstavní projekty. Projekt začal v roce 2014 a od té doby byly návštěvníkům představeny kultury Súdánu, Ázerbájdžánu a Bhútánu.

Výstava je doplněna o artefakty a fotografie z Vojenského historického ústavu Praha, jež poukazují na účast českých vojáků na území Afghánistánu.