Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aj Wej-wej? Taková dnešní konfekce, míní Milan Knížák. Nejznámější čínský umělec přijde do Prahy uvést svou výstavu

Kultura

  12:45
PRAHA - Známý čínský umělec a disident Aj Wej-wej míří do Prahy, kde 5. února osobně uvede výstavu svých děl ve Veletržním paláci. Sochy, které jsou součásti jeho projektu Zvěrokruh, byly před budovou galerie instalovány už v neděli 31. ledna. Vernisáž výstavy bude součástí oslav 220. výročí Národní galerie. „Je to módní záležitost,“ říká o popularitě Aj Wej-weje bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák.

Před Veletržním palácem v Praze, které je v současné době sídlem Národní galerie, zahájili 31. ledna instalaci projektu Zvěrokruh čínského umělce. foto: ČTK

„Sochy před Veletržním palácem jsem zatím neviděl, tak nemohu posoudit, zda jsou dobré nebo špatné,“ říká Milan Knížák. Myšlenka vystavit díla před budovou galerie je ale podle něj dobrá a je to běžná galerijní praxe. „Aspoň se pozná, že tam vevnitř je umění, protože teď se to skoro nepozná,“ dodává Knížák.

Obliba Aj Wej-weje je podle něj módní záležitost. „Nijak mě to nevzrušuje. Myslím se, že je to takový dnešní standard,“ odpověděl na dotaz, co pro něj dílo Aj Wej-weje znamená. „Je to taková dnešní konfekce. To se ukazuje všude po světě, není to nic speciálního,“ dodal Knížák.

Dvanáct bronzových hlav zvířat zvěrokruhu vznikly jako kopie plastik, které během opiových válek v roce 1860 zničila zahraniční vojska v Zahradě dokonalého jasu poblíž Pekingu. Jejich instalace ve veřejném prostoru je podle Národní galerie připomínka spletitého vztahu umění, historie a politiky a úzce souvisí s reflexí poslání a identity výstavních institucí, které Národní galerie v Praze věnuje jubilejní výstavu.

Před Veletržním palácem v Praze, které je v současné době sídlem Národní...
Před Veletržním palácem v Praze, které je v současné době sídlem Národní...

Česká republika bude v celoevropském měřítku jedním z mála míst (vedle Dánska, Německa, Ruska a Španělska), kde bylo či bude dílo vystaveno. Národní galerie v Praze si zapůjčí exemplář přímo z umělcovy vlastní sbírky.

Aj Wej-wej (1975)

Řadí se mezi nejznámější současné čínské umělce. V roce 1978 začal studovat na Pekingské filmové akademii. Ve stejné době se stal členem vlivné avantgardní umělecké skupiny Sing-sing (Hvězdy). Její neoficiální výstava v roce 1979 byla na pokyn vlády zakázána a Aj Wej-wej v roce 1981 emigroval do Spojených států.

Ve svých nejznámějších dílech se Aj soustředí na vztah prudce se modernizující Číny a její dávné minulosti. Starověké čínské artefakty neváhá obohatit o logo společnosti Coca-Cola (Chanská zásobnice s logem Coca-Cola, 1994) či je dokonce zničit (Upustím keramickou zásobnici z doby dynastie Chan, 1995). Aj Wej-wej se dlouhodobě politicky angažuje, velmi se proslavil i jeho blog kritizující čínskou vládu, jenž byl záhy po spuštění zakázán. Opakovaná střetnutí s čínskou policí vyústila v roce 2011 v jeho nezákonné zatčení. Od té doby obdržel umělec mnoho prestižních mezinárodních ocenění, včetně ceny Václava Havla pro kreativní disent nadace Human Rights Foundation (2012) nebo ceny Amnesty International (2015). Jeho dílo bylo k vidění například v londýnské Královské akademii umění (2015), Martin Gropius Bau v Berlíně (2014), Hirshhornově muzeu ve Washingtonu (2012) a v neposlední řadě také v londýnské galerii Tate Modern (2010).

Aj Wej Wej.

Čínský umělec Aj Wej-wej

Grand Opening a další setkání s Aj Wej-wejem

Jeden z nejslavnějších umělců dneška, čínský disident Aj Wej-wej, přijede do Prahy uvést vernisáž své výstavy, která bude oučástí oslav 220. výročí vzinku Národní galerie. Vernisáž proběhne 5. února od 19.oo ve Veletržním paláci jako Grand Openig, na němž vystoupí také Jiří Fajt, senegalský malíř a kurátor El Hadji Sy a Jiří David. Akci bude moderovat Marek Eben. Během večera proběhne také taneční performance ve výstavě El Hadji Syho v podání Centra choreografického rozvoje SE.S.TA, ve 20 hodin zahraje zpěvák a kytarista Vladimír Mišík se skupinou ETC a po něm balkánský skladatel a producent Gorana Bregović se svým Wedding and Funeral Band.

Šanci setkat se s Aj Wej-wev budou mít zájemci už 5. února odpoledne, kdy setkání s ním pořádá Knihovna Václava Havla. Vzhledem k velkému zájmu Knihovna přesunula akci ze svých prostor do budovy Filosofické fakulty v Praze - do Velké auly č. 131. začátek v 16.30, vstup volný.

O den později - v sobotu 6. února proběhne ve Studiu Hrdinů v prostorách Veletržního paláce od 17 hodin projekce filmu Aj Wej-wej: Bez omluvy, po kterém bude následovat diskuse Aj Wej-weje s diváky. Dokumentární snímek režisérky Alison Klaymanové získal Zvláštní cenu poroty na festivalu Sundance a české veřejnosti se poprvé představil na festivalu Jeden svět. Film bude promítán v angličtině s českými titulky, diskuse bude probíhat pouze v angličtině. Kapacita je 180 míst, vstup volný.

V neděli 7. února od 13.30 pak Národní galerie chystá komentovanou prohlídku Zvěrokruhu s kurátorkou Národní galerie v Praze Michaelou Pejčochovou (vstup zdarma).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!