Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stejně vždycky něco přečuhuje... Táborský Tabook představí práci malých nakladatelů

Kultura

  12:00
PRAHA/ TÁBOR - „Vnucovat festivalu, na kterém se představuje sedmdesát většinou skutečně malých nakladatelů, jednotné téma, je vlastně nemožné. Ať děláš, co děláš, stejně vždycky něco přečuhuje, jinde zas cosi chybí,“ říká organizátorka Tabooku Tereza Horváthová z nakladatelství Baobab. Čtvrtý ročník festivalu, k jehož programovým sekcím letos patří například Jiné Rusko nebo Komiks a historie, potrvá od 1. do 3. října v Táboře.

Tabook - porce kvalitní literatury. foto: Tabook

Komorní akce pořádaná v Táboře je alternativou k velkým knižním festivalům samotným svým charakterem. Nabízí živá vzájemná setkání všech, kdo se zajímají o dění kolem kvalitní literatury pro dospělé i pro děti, svádí dohromady nakladatele, čtenáře, autory, překladatele... „Pátráme po způsobech, jak mluvit o práci lidí, kteří ji nedělají otrocky, nýbrž s radostí a živě. Organizujeme tu událost pro radost z dobré knihy, pořádáme ji pro nakladatele, které máme rádi, proto, aby si čtenáři všimli jejich pečlivé práce. Pořádáme ji pro čtenáře, knižní profesionály, lidi spojené s knihou,“ říká Tereza Horváthová.

Hlavní místo konání - Sýpka Kotnov.

Festival sice nemá jedno hlavní téma, letos ale nabízí několik hlavních sekcí a zaměření. Jedním z podtémat je Jiné Rusko, kter přinese čtení, diskuze a besedy o aktuálním nejen literárním dění v Rusku - vystoupí momo jiné Martin C. Putna a čtyři ruští básníci: Alexandr M. Krotkov, Andrej Rodionov, Viktor Koval a Káťa Trojepoľskaja.

Dalším tématem bude Komiks a historie, které ukáže jak komiksové velikány, tak i komiksy, o kterých se nepíše. Na Tabook dorazí například francouzský autor David B., autor slavné Padoucnice, který představí svou novinku inspirovanou Adamity a Janem Žižkou s názvem Zahrada ve zbrani. Sekce Samizdat představí výstavu samizdatových děl, a také obří dílnu, kde bud možné vidět a vyzkoušet si, jak to fungovalo i funguje - udělej si sám cyklostyl, psací stroj, satynýrka, xerox a další.

Neklidné okraje kulturního dění

Téma nazvané Neklidné okraje představí jiné knihovny a vůbec kulturu mimo centra, v místech, kde ji nikdo nečeká. „Řekněme, že neklidné okraje pro nás znamenají místa mimo centrum, kde se rodí nebo uchovává živá kultura. Malé město, kde působí nakladatel, o něhož se zajímá centrum i místní svět. Vesnice, kde se obnoví ochotnický spolek, a jakási múza (nebo fantom) zapůsobí, že se kolem začnou scházet a sjíždět lidi a vytvoří něco víc než pár ochotničin. Odstavená (nebo téměř odstavená) železniční zastávka, kterou si (asi pro ten zelený kopec za kolejemi) zamilovali jeden grafik a jedna historička umění. Hospoda na periferii, v níž se s chutí provozuje osvěta. Může to být vlastně jen jeden pohyblivý člověk na nehybném okraji, který způsobí jistý neklid, nebo lidé z centra, kteří se rozhodli být mimo. A jsou to také malá knihkupectví, která si zatvrzele vedou svou, i knihovny, v nichž najdete jen velmi speciální knihy. Ferenc Futurista, Banská Stanica, Piotrowski, Libri Prohibiti, Regula Pragensis, Biuro Literackie...“ vysvětluje Tereza Horváthová.

Letos se také slaví 15 let Baobabu, nakladatelství dětských knih, a v rámci oslav proběhne řada čtení pro děti, ale i dalších akcí, jako je loutkové divadlo nebo výtvarné, filmové i „recykleliterární“, dílny.

Tabook přivítá také řasu zajímavých domácích i zahraničních hostů. Kromě zmíněných to bude například historik a spisovatel Pavel Kosatík, dále Vojta Mašek, vynálezce Recykliteratury a autor výrazných komiksů, včetně knihy Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského. Mašek v rámci tematického bloku Komiks a historie také povede výtvarně-literární dílnu.

Festival Tabook prezentuje také kvalitní literaturu pro děti.
Hlavní místo konání - Sýpka Kotnov.

Přijede také maďarská autorka Krisztina Tóthová, dále Nicolas Bradbury - autor knihy Tržní farma, která je volným pokračováním Orwellovy Farmy zvířat, polské básnictví bude prezentovat Justina Bragielska a Wojciech Bonowicz.

V rámci festivalu proběhne také několik výstav, například setkání autorek české a francouzské scény Michaely Kukovičové a Joëlle Jolivetové, které představí své linoryty a koláže.

Kompletní program fstivalu, který potrvá do soboty 3. října, najdete na www.tabook.cz.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...