Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Tábora se už potřetí sjedou malí nakladatelé. Tabook začne 2. října

Slovensko

  16:00
Téměř šedesátka nakladatelů přijede začátkem října na třetí ročník Mezinárodního festivalu malých nakladatelů Tabook do Tábora. Ze zahraničí na něm budou hostovat vystavovatelé z Itálie, Norska, Polska, Slovenska a Španělska. Hlavním tématem festivalu, který proběhne od 2. do 4. října, je Cesta ke knize.

Festival Tabook láká na knihy pro děti i dospělé foto: Baobab

Zahrnuje cesty za knihami, cesty kvůli knihám i cesty objevné, cesty na Sever a na Jih, cesty symbolické, duchovní, cesty do emigrace, cestovní deníky, cesty jako životní zkušenost i knihu jako cestu... zkrátka nutný pohyb člověka k poznání," řekla dramaturgyně festivalu a šéfredaktorka pořádajícího nakladatelství Baobab Tereza Horváthová.

Tabook představí také tvorbu Henniga WagenBretha

Loni Tabook představil například tvorbu Henniga WagenBretha.

Literární přehlídku budou provázet besedy, výstavy, divadelní představení, nebo třeba promítání filmů. Třetí ročník se nově bude konat v budově společenského domu Střelnice, uplynulé dva měly hlavní centrum ve stanu na náměstí. Už tradičně bude festival expandovat do celého Starého Města. Dílny, výstavy a semináře se budou konat v klubech, kavárnách, pivnici, divadle nebo třeba v kině.

Zaostřeno na editory

Pozornost bude letos soustředěna na editory, a to zvláště v programu takzvané editorské štafety v sobotu odpoledne. Páteční dopoledne bude zase patřit těm, kteří se snaží přivést děti a mladé lidi ke čtení, k objevování textu, ke kritickému myšlení.

Na cestách byli nebo jsou také autoři a spisovatelé, kteří jsou letos hlavními hosty Tabooku. Z dálek dorazí prozaičky Magdalena Platzová a Dora Kaprálová, o životě v cizině budou vyprávět třeba spisovatel a scenárista Jan Novák, spisovatel, dramatik a rabín Karol Sidon, ilustrátor Petr Sís, etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková.

"Festival letos opět představí obrazovou knihu, ilustraci, obraz v knize, knihu v obraze. Cestou na jih do Itálie se podařilo pozvat nakladatelskou šlechtu, velké malé nakladatelství Corraini, které téměř před sedmdesáti lety spoluzakládal průkopník evropské moderní knihy Bruno Munari," upozornila Horváthová.

Kompletní program na www.tabook.cz.

Festival Tabook je nejmladším knižním (vele)trhem v Česku, třeba pražský Svět knihy se letos v květnu konal podvacáté a Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě mohou čtenáři navštívit ve dnech 17. a 18. října počtyřiadvacáté.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...