Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Štěpán Kozub jako vyšinutý násilník. Hrana Zlomu se pohybuje v Česku netradičních vodách hororu

Snímek Hrana zlomu (2021). Režisér: Emil Křižka. foto: Bionaut

Kdo je oběť a kdo pachatel? Příběhy dvou dysfunkčních rodin se propojí ve filmové mozaice režiséra Emila Křižky. Film vstoupí do české distribuce 4. listopadu.
  16:15

Dvě rodiny, každá z jiných poměrů. Jeden manželský pár si žije v hezkém domě, ale jejich vztah má k idylce daleko. Druhou dvojici tvoří syn Viktor (Štěpán Kozub) a jeho matka (Pavla Gajdošíková). Oba žijí v nuzných poměrech a též se nedá mluvit o nějaké harmonii. Co se ale stane, když se osudy obou rodin za dramatických okolností propojí? Nejspíše poteče krev.

Snímek Hrana zlomu (2021). Režisér: Emil Křižka.
Snímek Hrana zlomu (2021). Režisér: Emil Křižka.

Struktura vyprávění scenáristy a režiséra Emila Křižky pracuje s nelineární časovou posloupností. Tvůrci filmu podle svých slov pracovali s přesnou vizí žánrového filmu, s nímž chtějí oslovit milovníky temných thrillerů nebo psychologických či gore hororů. Atmosféru snímku navíc podpořili pečlivě vybranými lokacemi, audiovizuálními efekty i speciálně vyrobenými rekvizitami. Režisér Křižka je totiž původním povoláním kamenosochař, což při práci na novince využil. 

Kromě Kozuba a Gajdošíkové si ve filmu zahráli i Alena Sasínová-Polarczyk (Volným pádem, Isabel) nebo Petr Panzerberger (Zátopek, Zloději zelených koní). Autorem experimentálního hudebního podkresu filmu je Jakub Rataj.

Emil Křižka na sebe upozornil již krátkometrážním hororem Ruchoth Raoth z roku 2017. V něm se Štěpán Kozub v roli mladíka Jakuba vyrovnává s přízrakem své matky. Snímek uspěl hned na několika festivalech nezávislých hororových filmů. Film je zdarma ke zhlédnutí na YouTube. 

Témata: Film, Kultura

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat