Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Student proti Knížákovi: v galerii se strhla honička

Kultura

  13:36aktualizováno  16:25
PRAHA - Vraťte se! Stůjte! Varovné výkřiky se ve středu odpoledne ozývaly Veletržním palácem v Praze. Před ochrankou ale neprchali zloději, nýbrž student Vojtěch Stoklasa. Rázným způsobem se rozhodl protestovat proti vybírání vstupného od studentů v Národní galerii.

Vojtěch Stoklasa protestoval proti placení studentů v Národní galerii. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Prošel vstupními dveřmi Veletržního paláce, ale místo toho, aby šel nejprve zakoupit vstupenku, zamířil rovnou do výstavních prostor. Ostraha Stoklasu paradoxně nechala dvakrát projít, až na třetí "pokus" si studenta všiml zaměstnanec paláce. Když mladík nereagoval na jeho výzvy, aby si koupil lístek, nebo opustil výstavu, zavolal muž posilu a strhla se honička.

Vojtěch Stoklasa protestoval proti placení studentů v Národní galerii.

Stoklasa prchal po balkónech se čtyřmi pronásledovateli v patách. Napoprvé se mu podařilo ze sevření jednoho z nich vysmeknout, po chvíli už se ale ochrance podařilo studenta obklíčit a zpacifikovat. "Nejdříve ho jeden z nich chytl do kravaty, poté ho skolil na zem a klekl si na něj. Ruku mu držel za zády," popsal zadržení Stoklasy reportér LN.

Ostraha poté odvedla mladíka do útrob Veletržního paláce a o půl hodiny později si ho policisté odvezli na letenskou služebnu. Zaznamenali si jeho totožnost a pustili na svobodu. Kvůli čemu celý ten humbuk?

Vstupné je pro studenty drahé
Vojtěch Stoklasa studuje architekturu a umění na Technické univerzitě v Liberci. Samo studium na vysoké škole je finančně nákladné, proto mu vadí, že kdykoliv potřebuje ze studijních důvodů navštívit některou z výstavních síní Národní galerie, musí si koupit lístek.

Vojtěch Stoklasa protestoval proti placení studentů v Národní galerii.

"Tak jako každému studentovi i mně vadí, že pan Knížák (ředitel Národní galerie) vybírá od studentů, dokonce i od studentů uměleckých škol, peníze za vstup," napsal v prohlášení, které zaslal médiím. "Vadí nám celková zkostnatělost této instituce," upřesnil LN Stoklasa se svými kolegy, kteří happening natáčeli.

"Je to diskriminační"
Podle něj tento systém diskriminuje chudší studenty, protože koupení lístků není otázkou jen pár korun. "Vstupné pro studenty činí do Veletržního paláce 120 Kč, do Kláštera sv. Anežky České, Šternberského paláce, Schwarzenberského paláce a Paláce Kinských 80 Kč, do Domu U Černé Matky Boží 50 Kč a do Valdštejnské jízdárny 70 Kč," vyčíslil ceny vstupného do jednotlivých poboček Národní galerie.

Vojtěch Stoklasa protestoval proti placení studentů v Národní galerii.

Její ředitel Milan Knížák podle Stoklasy diskriminuje chudší začínající umělce. "Studenti často potřebují v rámci svého studia navštívit českou Narodní galerii, ale co si budeme povídat, tyto finanční částky jsou důvodem k zamyšlení nad tím, zda do galerie vkročí," líčí zkušenosti studentů Stoklasa. "Větší šanci na úspěšný rozvoj svých schopností mají ti movitější studenti, což je nehezké," dodává. Národní galerie je přitom institucí, která čerpá finance ze státního rozpočtu.

Podle Stoklasy navíc Knížák brání rozvoji českého výtvarného umění, neboť zpoplatněním vstupného nepodporuje vznik nových výtvarníků z řad studentů.

V mase je síla
Středečním vtrhnutím do Veletržního paláce chtěl student architektury a umění na panující podmínky upozornit a doufá, že ho budou následovat i další studenti. "Věřím, že právě v mase studentů, jež by opakovala můj čin, je síla, jež by přinutila pana Knížáka zamyslet se nad správností jeho počinů," uvedl Stoklasa.

Vojtěch Stoklasa protestoval proti placení studentů v Národní galerii.

Mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová ale ředitele brání. "Cílem Milana Knížáka je zrušit vstupné do Národní galerie úplně, minimálně do Veletržního paláce," řekla LN. Vzhledem k ekonomické situaci galerie je ale okamžitá změna nereálná. "Určitě se neuzavíráme žádným změnám, ale nemůže operativně reagovat tak, že by od zítřka byly určité skupiny zvýhodňovány," prohlásila Jungwirthová

Středeční incident ve Veletržním paláci ale podle ní nezapadne. "Bude dále předmětem pozornosti a prozkoumání ze strany vedení Národní galerie," uvedla mluvčí s tím, že se o události zmíní i na zasedání vedení galerie v půli května. "Pokud toto proběhlo, tak to je zase důvod téma 'vstupné do Národní galerie' otevřít," dodala. 

byt s terasou
byt s terasou

Velvarská, Horoměřice, okres Praha-západ
7 450 000 Kč