Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Suzanne Vega vystoupí s Čechomorem. Umí moravskou lidovou

Kultura

  15:30
PRAHA - Americká písničkářka Suzanne Vega zakončí letošní evropské turné v České republice.

Suzanne Vega na koncertu za Václava Havla, který se konal v prosinci 2011 v pražské Lucerně foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Tři společné koncerty Suzanne Vega a Čechomoru se uskuteční 6. listopadu v pražské Malostranské besedě, 8. listopadu v ostravské ČEZ Aréně a 9. listopadu v hale TJ Slavia v Hradci Králové.

V Malostranské besedě uslyší diváci písničky Čechomoru v komorní sestavě a Suzanne Vega zahraje spolu s kytaristou Gerry Leonardem průřez svých největších hitů. Unikátní zážitek pak slibují pořadatelé návštěvníkům koncertů v Ostravě a Hradci Králové, kde Čechomor uvede projekt Proměny a zazní dvacítka známých i méně známých písniček Suzanne Vega v orchestrálních úpravách.

Karel Holas, houslista a zpěvák Čechomoru

„Suzanne Vega hrála v České republice už několikrát, a proto jsme hledali něco, čím by tyto koncerty byly jiné a zvláštní, zkrátka jsme hledali něco, co fanoušci Suzanne Vega ještě neměli šanci slyšet,“ říká houslista a zpěvák skupiny Čechomor Karel Holas. „A protože s Čechomorem momentálně u příležitosti desátého výročí uvedení filmu Rok Ďábla hrajeme projekt Proměny se Smíchovskou komorní filharmonií, napadlo nás, že bychom mohli Suzanne navrhnout, zda by také nechtěla zahrát své skladby v orchestrálním aranžmá,“ dodává Holas.

Ej z hory dolů aneb Rain Is Falling

Spolupráce Čechomoru se Suzanne Vega se datuje už od roku 2009, kdy Čechomor písničkářku pozval na tři koncerty svého turné. Vrcholem spolupráce pak byla loňská červencová krátká návštěva Suzanne Vega v Praze, kde kromě koncertu v pražské Malostranské besedě stihla ve studiu natočit písničku Rain is Falling na album Místečko skupiny Čechomor. Toto album, které vyšlo v roce 2011, pro Čechomor produkoval právě dvorní kytarista Suzanne Vega Gerry Leonard a částečně se natáčelo v jeho studiu poblíž New Yorku.

„Toho, že Suzanne Vega loni natočila jednu písničku na naše přelomové album Místečko, si opravdu moc vážíme, protože o Suzanne Vega je známé, že na projektech jiných interpretů nespolupracuje příliš často,“ říká František Černý, kytarista a zpěvák Čechomoru. 

Píseň Rain Is Falling je v originále moravská lidová "Ej z hory dolů". Suzanne Vega je i spoluautorkou textu nové verze písničky.

Autor: