Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Svůdné intriky lstivého ďábla. Ve filmu Obvyklí podezřelí zaujme nejen proradná manipulace s postavami i diváky

V bryndě jsou všichni. McManus (Stephen Baldwin), Fenster (Benicio Del Toro), Dean Keaton (Gabriel Byrne) i Verbal (Kevin Spacey). foto: ČT

Kdo je u všech všudy Keyser Söze? I ten, kdo zná na tuto zásadní otázku odpověď díky dřívějšímu zhlédnutí Obvyklých podezřelých (nebo se pořádně dívá od prvních záběrů), má pořád dost důvodů si film režiséra Bryana Singera pustit. Jeden z nich je třeba ten, že právě Obvyklí podezřelí byli jedním ze snímků, které na nedávno skončeném karlovarském festivalu uvedl herec Benicio Del Toro.
  13:00

Del Torova role v tomto filmu sice není hlavní, přesto je dost výrazná. Díky specifickému řečovému projevu, který si pro svého Fenstera vytvořil, nebo díky slavné scéně, kdy jsou „obvyklí podezřelí“, tedy různé existence na štíru se zákonem, překvapivě shromážděni v jedné skupině při policejní identifikaci. (Přičemž běžné je samozřejmě to, že v takové skupině je zločinec pouze jeden a ostatní jsou nevinní figuranti.)

Obvyklí podezřelí

(The Usual Suspects, US, Německo 1995)

K vidění na: ČT 2, 6. 8. ve 21.50

Žánr: Drama, krimi

Režie: Bryan Singer

Scénář: Christopher McQuarrie

Hudba: John Ottman

Kamera: Newton Thomas Sigel

Hrají: Gabriel Byrne, Kevin Spacey, Stephen Baldwin, Chazz Palminteri, Pete Postlethwaite, Kevin Pollak, Benicio Del Toro, Suzy Amis a další

„Při vzpomínce na tenhle film se mi vybaví scéna, jak jsme všichni stáli v řadě kvůli identifikaci. Ani jeden z nás pěti nedokázal udržet vážnou tvář. Vládl naprostý chaos, smál se i režisér Bryan Singer. Bylo to hrozně nakažlivé a myslím, že se to podařilo zachytit i ve filmu. Nicméně to byl okamžik, kdy jsme pochopili, že si můžeme navzájem věřit – i když jsme scénu málem nezvládli dotočit. V tu chvíli se z nás stali skuteční obvyklí podezřelí,“ vzpomínal ve Varech Del Toro. Pokud trochu zapátráme na internetu, dozvíme se ještě více. Herci svým odbouráváním pomohli k Oscarovi scenáristovi Christopheru McQuarriemu, který potřeboval (ale v samotném scénáři nedokázal) vytvořit právě takovou atmosféru, kde mezi postavami vznikne pouto.

Další zřejmě pravdivý údaj ze světové sítě praví, že v rozjaření herců hrálo významnou roli něčí pšouknutí. A ještě podrobnější rešerše vyjeví, že hlavním podezřelým byl podle všeho samotný Benicio. S takovou informační výbavou už samozřejmě není možné onu scénu vidět stejnýma očima.

K Obvyklým podezřelým se ovšem vážou i závažnější zjištění. Jednu z hlavních postav (byť za to získal Oscara za vedlejší roli) ztvárnil Kevin Spacey. Skvělý herec, jehož jméno je v poslední době svázáno hlavně s vyšetřováním různých případů sexuálního nátlaku. A podle jeho hereckého kolegy Gabriela Byrnea se i natáčení Obvyklých podezřelých muselo na nějakou dobu přerušit, protože si na Spaceyho chování stěžoval nejmenovaný mladší herec. I to je bohužel informace, která může poněkud poznamenat dojem z vynikajícího představení.

Sebevědomý vyšetřovatel hledá pravdu

Tím hlavním důvodem, proč se na Obvyklé podezřelé (znovu) podívat, je ovšem samozřejmě jejich ďábelsky proradná manipulace s postavami i s diváky. Sledovat její finesy (nebo naopak sporná místa), když už známe výsledek, je možná ještě lepší zážitek.

Film s tarantinovským smyslem pro láskyplnou hru s ušpiněnými figurami staví proti sobě sebejistého policejního vyšetřovatele Davea Kujana (Chazz Palminteri) a politováníhodného darebáčka Verbala (Kevin Spacey), který loví z paměti vzpomínky z poslední doby.

Z jejich dialogu se rodí rekonstrukce bouřlivých a často překvapivých událostí, které provázely vzestup a pád zločinecké partičky, již vedle Verbala a Del Torova Fenstera tvořili ještě bývalý policista Dean Keaton (Gabriel Byrne), ambiciózní McManus (Stephen Baldwin) a odolný Hockney (Kevin Pollak). Těm všem do života osudově vstoupí tajemný pan Kobayashi (nezapomenutelný Pete Postlethwaite), pracující pro ještě tajemnější postavu, pocházející prý z Turecka, schopnou povraždit nejen každého, kdo jí zkřížil cestu, ale i jeho příbuzné a ještě jejich známé. Navíc i vlastní rodinu, pokud by jinak musela žít s traumatickou vzpomínkou. Kdo je u všech všudy ten Keyser Söze?!

Autor: