Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Tvrdý zásah proti řeholníkům. Nové drama Kryštof na lidském příběhu připomene akci K

Kultura

  16:00
ŠUMAVA - Mladý postulant utíká z kláštera před komunistickým zátahem. Hlavní role v historickém dramatu ztvárnili Mikoláš Bukovjan a Alexandra Borbély. Snímek se dostane do kin někdy na podzim roku 2020.

Snímek Kryštof (2019). Režie: Zdeněk Jiráský. foto: TURNER

Píše se rok 1950. Mladý muž Kryštof (Mikoláš Bukovjan) žije jako postulant v komunitě mnichů. Netráví ale čas jen v tichých modlitbách. Spolu se svými bratry tajně převádí zoufalé lidi přes hranice do Německa. Při jedné takové akci je svědkem policejní brutality proti skupince studentů, kteří si v oblasti přivydělávali na brigádě a tak se zdrží, aby jim pomohl. Neví, že té noci probíhá takzvaná akce K a když se vrátí do kláštera, jeho bratry právě komunisté odvážejí neznámo kam. Kryštof ví, že je zle. Musí se dát na útěk. 

Snímek Kryštof (2019). Režie: Zdeněk Jiráský.
Snímek Kryštof (2019). Režie: Zdeněk Jiráský.

Za snímkem stojí režisér Zdeněk Jiráský (Poupata, V tichu). Za scénářem stojí jinak filmový dramatik Kristián Suda (Občanský průkaz, Venkovský učitel). 

Režisér Jiráský film Kryštof popisuje: „Velmi důležitou roli pro film bude mít zobrazení jarní šumavské krajiny. Formální vizualizace přírodních motivů počítá s výrazným zachycením živlů (poryvy větru v lese, síla tekoucí vody v řece, očistný rozměr deště apod...). V pravdivé architektuře, rekvizitách a kostýmech chci co nejvěrněji přiblížit realitu roku 1950, dubnové Akce K i všeobecnou náladu doby. Scénář poskytuje bohatý dramatický prostor jak pro vnitřní psychologii, tak pro dynamické sekvence, v nichž dramatický čas plyne rychleji než kalendářní. V povýšení dramatu jednotlivce v běhu dějin na univerzálně srozumitelný, nadčasový film. V tom je potenciál Kryštofova příběhu, který může dosáhnout emocí velkého dramatu.“

Kryštof

Režie: Zdeněk Jiráský
Scénář: Kristián Suda
Hrají: Mikuláš Bukovjan, David Uzsák, Alexandra Borbély, Luboš Veselý, Stanislav Majer, Eva Josefíková, Éva Bándor, Peter Šimun, Marián Mitaš,  Marek Pospíchal, Marek Geišberg,  David Punčochář, Vladimír Hauser, Ondřej Malý, Luboš Kostelný,  Lucie Žáčková, Jiří Černý, Jan Plouhar, Ondrej Hraška, Petr Stach a Daniel Kroupa.

Autor: