Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukradená Mona Lisa se hledala dva roky. Podezření padlo na Picassa i Apollinaira

Kultura

  20:00
Od dost možná nejslavnější loupeže v dějinách uplynulo 21. srpna přesně 106 let. Vincenzo Peruggia si odnesl z galerie v Louvru zabalený v plášti nejslavnější obraz světa, Leonardovu Monu Lisu. Klec spadla, když se po dvou letech obraz rozhodl prodat.

Leonardo da Vinci: Mona Lisa foto: Reprofoto

Vicenzo Peruggia, původem Ital, byl bývalým zaměstnancem pařížské umělecké galerie Louvre. V pondělí 21. srpna vstoupil v sedm ráno do budovy hlavním vchodem ve svém bývalém zaměstnaneckém úboru. Díky tomu byl k nerozeznání od ostatních pracovníků galerie. Následně čekal několik hodin, než bude Salon Carré, kde je slavný Leonardův obraz vystavován dodnes, prázdný. Jen co se v místnosti ocitl sám, sundal Peruggia zarámovaný obraz ze skob na zdi. Následně ho nepozorován odnesl ke služebnímu schodišti a zde ve skytu obraz vyndal z rámu a ze skla. Monu Lisu, kterou Leonardo da Vinci namaloval na silnou dřevěnou desku, zabalil do zaměstnaneckého pláště a bez problému ji vynesl ven.

Strhl se poprask a Paříž byla rázem centrem světa. Policie došla i do Peruggiova bytu bývalého zaměstnance galerie vyslechnout. Ten měl ale perfektní alibi s krytím od kamaráda - v ten den podle svých slov pracoval jinde, což mu kumpán potvrdil. Policisté nemohli tušit, že jedno z nejcennějších uměleckých děl se skrývá zastrčené a zabalené ve tmavé skříni. Tou dobou se hněv lidu obrátil proti modernistickým umělcům a ti byli pomlouváni z toho, že se Mony Lisy záměrně snažili zbavit. Zatčen byl třeba známý básník Guillaume Apollinaire a španělský malíř Pablo Picasso, který v Paříži často pobýval, byl zase vyslýchán.

Mona Lisa táhne. Louvre loni opět praskal ve švech

Peruggia čekal dva roky, než se situace relativně uklidnila. Pod vymyšleným jménem Leonardo Vincenzo nabídl obraz k prodeji florentskému sběrateli umění Alfrédu Gerimu. Geriho měla La Gioconda, jak se také obrazu někdy říká, přijít na 500 tisíc lir. To by v dnešní době odpovídalo částce 1,5 milionů Eur. Peruggia jel do Florencie hned příští měsíc a obraz ukrýval v kufru s dvojitým dnem. Ubytoval se v hotelu (který se po incidentu přejmenoval na La Gioconda) a obraz odnesl Gerimu. Ten ho přesvědčil, ať mu Monu Lisu nechá na prozkoumání a mezitím zavolal policii.

Policejní snímek nejslavnějšího zloděje v dějinách, Vincenza Peruggii.

Ukázalo se ovšem, že Peruggiovi nešlo o peníze. Věřil totiž, že obraz vrací do jeho (a potažmo své) právoplatné domoviny, ze které ho ukradl Napoleon a přesunul do Paříže. Napoleon si opravdu obraz pověsil ve své ložnici, ale vzal si ho až přímo z Louvru, kde visel od Velké francouzské revoluce. Italové Peruggiu oslavovali jako národního hrdinu a obraz se krátce vystavoval ve florentské galerii Uffizi, než byl zase navrácen do Louvru. Peruggia se hájil svým vlastenectvím a za zločin, který se táhl více než dva roky, dostal jen těžko uvěřitelných sedm měsíců. V první světové válce po propuštění bojoval za Itálii a svůj život dožil jako umělecký dekoratér ve Francii.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...