Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Umělecké zmatení jazyků. Michal Škapa alias Tron chystá výstavu Babylon

Kultura

  12:00
„Všichni mladí budou svědky dne, kdy padne Babylon.“ Streetartový umělec Michal Škapa ku příležitosti svého životního jubilea chystá zatím svou největší monografickou výstavu v pražské galerii Villa Pellé. Výstava láká na airbrushové obrazy, grafiky i prostorové realizace člověka, který byl odkojen graffiti scénou.

V ateliéru. Michal Škapa / Tron - výběr z díla. foto: ARCHIV MICHALA ŠKAPY

Po obsáhlé sérii vrakovišť přicházejí na řadu městské struktury zachycující vývoj různých civilizací. Města jsou výrazem lidských společenství a jednotlivé domy pak výrazem jedince, kterého formují. Místo, kde člověk vyrůstá a bydlí, pracuje, je jedním ze základních prvků, které ho ovlivňují a utvářejí jeho vztah ke světu.

Fragile v Pragovce. Michal Škapa / Tron - výběr z díla.
Michal Škapa / Tron - výběr z díla.

RECENZE: Výstava Vítejte v těžkých časech! Existují vůbec takové?

Na výstavě Babylon se protnou tyto významové linie – složka kódu, jazyka, písma, zápisu myšlenky, která vede až ke konstrukci složitých vrcholných struktur, jako jsou infrastruktura, budovy a města. Bájný Babylon stavil svojí věž příliš vysoko a po jejím zborcení a zmatení jazyků se lidstvo rozuteklo do různých koutů. Současní proroci z Jamajky označují Západní civilizaci za novodobý Babylon a předpovídají její konec.

Michal Škapa - Babylon

Galerie Villa Pellé
21. 11. 2018 – 27. 1. 2019