Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Uvádění filmu o sobě mě uvádí do rozpaků, říká Miloš Forman

Kultura

  7:01
PRAHA - UVNITŘ FOTKY A TRAILER. Nadšené ovace v Praze zažil oscarový režisér Miloš Forman. V žižkovském kině Aero se osobně zúčastnil promítání celovečerního dokumentu s názvem Miloš Forman: Co tě nezabije... režiséra Miloslava Šmídmajera, který zachytil život tohoto slavného českého rodáka.

Miloš Forman v kině Aero. foto: ČTK

Jak se mu snímek líbil, ale Forman divákům ani novinářům neprozradil. "Já jsem na rozpacích. Nebyl bych na rozpacích, kdybych uváděl film o Ondříčkovi, Hřebejkovi, Slámovi nebo Svěrákovi, ale uvádět film o sobě nebudu," prohlásil před začátkem promítání sedmasedmdesátiletý Forman.

Formanovo mlčení poté vysvětlil Šmídmajer. "Pan Forman má hrůzu z toho, že by o tomto filmu měl mluvit, protože je o něm. Má pocit, že pokud by řekl, že je dobrý, propagoval by sám sebe a to by mu bylo nesmírně nepříjemné. Chce to nechat na každém divákovi," řekl Šmídmajer. Snímek přibližuje i citlivé okamžiky ve Formanově životě, a proto je pro něj těžké se na sebe dvě hodiny dívat, dodal. Oscarovému filmaři věnoval již dva dokumenty z let 1990 a 1996.

Rozšířená čtyřdílná televizní verze
Šmídmajer je prý s konečným výsledem své několikaleté práce velmi spokojený. Potěšily ho prý i ohlasy, především z okruhu Formanových známých a kamarádů, ale i z řad filmových kritiků. Co tě nezabije... bude v ČR zřejmě vysílat televize Nova, která podle dokumentaristy projevila zájem o zakoupení vysílacích práv. O případném uvedení snímku v zahraničí prý zatím Šmídmajer jedná s distributory. "Myslím, že do evropských veřejnoprávních televizí a na klubovou úroveň se může tento film dostat," uvedl.

Stominutový snímek, v němž Forman poprvé otevřeně hovoří o svém soukromí i filmové kariéře, měl v českých kinech premiéru 8. října. Vznikne i jeho rozšířená čtyřdílná televizní verze. Hovoří v něm scenárista Jean-Claude Carriére, producenti Paul Rassam a Saul Zaentz, herec a producent Michael Douglas, Formanovi příbuzní a přátelé včetně slavných herců z neméně slavných filmů. Šmídmajer je připomíná v řadě úryvků, nabízí i záběry z předávání Oscara za Přelet nad kukaččím hnízdem.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...