Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Už jsme doma už jsou doma

Kultura

  13:46
V nejbližších dnech vyrazí skupina Už jsme doma na české turné nazvané Jeskyně, kde představí kromě standardního programu a tradičních hitů také zbrusu nové písně. Album Jeskyně vyjde na podzim.

Miroslav Wanek (Aurora club, Varšava 2007) foto: Piotr VaGla Waglowski, www.vagla.pl

Přestože od vydání posledního řadového alba skupiny Už jsme doma uplynulo již několik let, skupina nezahálela. Kromě nespočetné řady koncertů v tuzemsku i zahraničí UJD stvořili hudbu k večerníčku Krysáci, vydali archivní 3CD FPB, přímých předchůdců Už jsme doma a podnikli extra turné s názvem Už jsme doma hrají FPB.

V nejbližších dnech Už jsme doma vyrazí na turné nazvané Jeskyně, kde představí kromě standartního programu zbrusu nové písně. UJD tak chtějí dříve, než zasednou do studia, zachytit reakce diváků a fanoušků. Reakce publika tak může ovlivnit podobu a tvar skladeb dříve než budou zaznamenány ve studiu. Vydání  nového alba Jeskyně je plánováno na podzim 2009. Křest se uskuteční 10. listopadu v pražském Divadle Archa.

Už jsme doma - Hollywood (živě 2005)

Členitá, hladivá i trnitá
Miroslav Wanek, vůdčí duch UJD k tomu uvádí: "Jako všechna předchozí alba mají svá ústřední témata, tak i album Jeskyně v sobě bude skrývat kromě jednotlivých témat písní i téma celistvé. A stejně jako témata předchozích alb (nedostatečnost slov při komunikaci - Uprostřed slov, lidskou slepotu k užitečnosti - Nemilovaný svět, smutnou touhu po nedosažitelném - Hollywood, zakódovanou touhu po dobrém konci a naději - Pohádky ze Zapotřebí, důležitost naslouchání a předávání štafety výchovou - Uši a zatím poslední, nebezpečí propagandy a slepé důvěry v informace - Rybí tuk) je i téma Jeskyně mnohovrstevnaté. Jeskyně může znamenat úkryt, může to být místo tajemství, může to být útěk do samoty, také místo objevu a touhy pronikat stále hlouběji do poznání."

"Jeskyně v sobě může ukrývat nebezpečí, ale i krásu krápníků vytvářených stovky let jako symbol vrcholné trpělivosti, v případě stalagnátů úžasné naplnění touhy po dotyku, tak příznačné právě pro ty, kdo se v jeskyních své duše smutně skrývají před světem. Jeskyně je chladná i přívětivá, brání světlu, ale i chrání před nepohodou, má mnoho podob a v básnické rovině může sloužit k velkému množství metafor," doplňuje Wanek.

"Stejně tak hudba Už jsme doma je členitá, hladivá i trnitá, plná tajemství i útěchy, dojemná i plná energie, objevující a pátrající, a zároveň hledající cestu k jistotě, která se stále vzpouzí a odtéká podzemní řekou bůhvíkam. Vezměte tedy helmy a svítilny a vydejte se na koncert. Třeba tam dole něco objevíte nebo se odtamtud dostanete ven."

Organizovaný chaos
Hostem většiny turné bude francouzská skupina Stanley Kubi, jejichž  texty písní tvoří dialogové listiny z filmů Stanleyho Kubricka, vyřvávané charizmatickým zpěvákem Macariem, pod pódiem se rozdává whisky v kelímcích a vše je zdánlivě chaotické. Ale je to chaos organizovaný a zaštítěný vynikající výkony jednotlivých hudebníků i nápaditými aranžemi. Hostem "na zapřenou" bude MLD (Monsieur le Directeur), překvapení z Francie, které by se Vám rádo představilo samo. Prozatím se skrývá v přítmí jeskyně.

Na brněnském koncertu 6. května nahradí francouzské hosty jiný zahraniční host, skupina KBB z Japonska, se kterou se Už jsme doma potkali na česko-japonském festivalu v Tokiu v prosinci 2008. KBB je instrumentální hudba postavená na houslových melodiích s těkavým, přesto dravým, rytmickým spodkem, nezvyklými postupy, náznaky slovanských melodií (!), přitom však výrazně japonskou instrumentací. S českými skupinami je pojí zastřešující vydavatelství Poseidon, kde vychází v Japonsku např. UJD. Sami sebe označují jako progressive rock.

Už jsme doma: www.uzjsmedoma.com (termíny turné)

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!