Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V bývalých pardubických mlýnech se odehraje premiéra hry o ropě

Kultura

  7:00
PRAHA - V opuštěných Automatických mlýnech v Pardubicích se 1. září uskuteční premiéra divadelního představení Ropa. Režisér Miroslav Bambušek jím pokračuje v cyklu Cesty energie, který započal v roce 2009.

Automatické mlýny v Pardubicích foto: MAFRA - Michal Klíma

V září a říjnu se v mlýnech odehraje celkem devět repríz, které jsou součástí festivalu Automatické kulturní mlýny, oznámil Bambušek. "Pardubice na ropě vyrostly. První rafinerie v Rakousku-Uhersku byly pardubické Fantovy závody, dnešní Paramo," vysvětlil Bambušek jeden z důvodů, proč si zvolil pro první uvedení právě toto město.

Prokletí přírodních zdrojů

Děj se odehrává na oslavě narozenin prezidenta a na těžebních polích v blíže neurčené zemi, podle režiséra byl předobrazem Ázerbájdžán. "Tématem je prokletí přírodních zdrojů. Země je bohatá na ropu a plyn, staví se vysoké mrakodrapy, sjezdovky v poušti a kosmodromy, ale vedle toho je obrovská bída. Vládní klan vlastně svůj lid vůbec nepotřebuje," řekl Bambušek. Malý incident u těžních věží vyústí nakonec v apokalypsu.

Hry z cyklu Cesty energie Bambušek inscenuje vždy v průmyslových kulisách. První představení Uhlí se v roce 2009 odehrávalo na dole Michal na Ostravsku, Voda ve staré čistírně odpadních vod v Praze-Bubenči, Uran ve vojenském bunkru Drnov u Slaného. Divadelnímu zpracování vždy předchází takzvaný scénický dokument, kdy herci čtou archivní dokumenty. V Pardubicích jej mohli diváci vidět v rafinerii Paramo vloni v listopadu. Mezi herci návštěvníci uvidí například Leoše Nohu nebo Halku Třešňákovou. Hudbu složil Vladimír Franz.

Představení zároveň odstartuje druhou část festivalu Automatické kulturní mlýny. První se uskutečnila v červnu. Podle Zdeňka Závodného z pořádajícího Divadla 29 bude až do 23. října připravena řada koncertů, projekcí historických a dokumentárních filmů, výstav, přednášek a také farmářský a bleší trh. Program je zveřejněn na webu divadla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!