Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Velká porce evropských filmů

Kultura

  13:30
Praha - Zítra odstartují v pražském kině Světozor už třinácté Dny evropského filmu. O slavnostní zahájení se postará premiéra nové adaptace románu Jane Austinové Pýcha a předsudek.

Jan Švankmajer bude svým fanouškům k dispozici. foto: Lidové noviny

Na padesát aktuálních filmů z dvaceti evropských zemí bude od 26. ledna do 5. února k vidění v rámci 13. ročníku Dnů evropského filmu v pražských kinech Světozor a Aero.

Od 6. do 14. února se pak budou evropské snímky promítat v Brně, paralelně také v Olomouci (13. - 14. 2.), Uherském Hradišti (13. 2.) a Českých Budějovicích (8. - 10. 2.).

O důstojný start přehlídky se zítra večer postará snímek Pýcha a předsudek, který si na Dnech evropského filmu odbude svou distribuční premiéru.

Novou a velmi zdařilou filmovou adaptací oblíbeného románu Jane Austinové debutoval dosud televizní režisér Joe Wright. Krom svižného humoru a břitkých dialogů film nabídne skvělé herecké výkony Keiry Knightleyové, Brendy Blethynové a Donalda Sutherlanda. Pražskou část přehlídky uzavře evropský snímek roku 2005, francouzské psychologické drama Utajený rakouského režiséra Michaela Hanekeho.

Oceněné filmy

Většina titulů z katalogu Dnů evropského filmu se může pyšnit trofejemi z mezinárodních festivalů nebo národních cen. Řadu snímků ze zemí, jejichž současná kinematografie je u nás takřka neznámá, doprovodí jejich tvůrci, kteří budou po projekci připraveni diskutovat s diváky. To je případ třeba chorvatského filmu Co Iva natočila 21. října 2003; představí ho režisér Tomislav Radič.

Italskou Horečku uvede Alessandro D'Alatri, rakousko-švýcarského Kostkáře Antonin Svoboda, rumunskofrancouzské Lidumilství Nae Caranfil, rumunskou Zkoušku Titus Muntean a maďarské Stezky světla herec Györy Cserhalmi, kterého si můžeme pamatovat z filmu Želary.

Diváci si budou moci popovídat i s režisérem Janem Švankmajerem, jehož snímek Šílení je také na programu přehlídky, nebo se slovenskou režisérkou Katarínou Šulajovou a její sestrou - fotografkou a příležitostnou herečkou - Zuzanou, které uvedou snímek O dvě slabiky pozadu.

Tradičně kvalitní skandinávskou kinematografii na Dnech evropského filmu zastupuje švédská černá komedie Čtyři odstíny hnědé a dánské drama Do tvých rukou, což je čtyřiatřicátý film natočený podle pravidel manifestu Dogma. Uvidíme i nový snímek Gillesova žena režiséra Frédérika Fonteyna, jenž slavil úspěchy s Pornografickým vztahem.

Pozornost si zaslouží i novinka slavného polského tvůrce Krzysztofa Zanussiho Persona non grata s Nikitou Michalkovem, Jerzym Stuhrem a Danielem Olbrychskim v hlavních rolích. Britskou kinematografii reprezentují kromě Pýchy a předsudku ještě snímky Pod bodem mrazu a Show začíná režiséra Stephena Frearse.

Pro vytrvalce a příznivce anglického jazyka jsou připraveny dva filmové maratony: v pátek 27. 1. o půlnoci ve Světozoru a o týden později ve stejném čase v Aeru. Na programu budou čtyři snímky netlumočené do češtiny, pouze v anglickém znění či s anglickými titulky. Podrobnosti o programu, promítacích časech a jednotlivých titulech jsou na www.eurofilmfest.cz.

Autoři:

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...