Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velkolepá albová retrospektiva. Kariéra Davida Bowieho nabrala v Berlíně nový směr

Kultura

  6:00
Třetí díl velké albové retrospektivy Davida Bowieho vyšel v boxu obsahujícím dvanáct cédéček a výpravnou bohatě ilustrovanou knihu. Připomíná umělcovo tzv. berlínské období.

David Bowie foto: Dagmar

Vskutku rozmáchle koncipovaný projekt začal už za Bowieho života a tehdy v něm nebylo znát nic existenciálního. Už proto, že o zpěvákově chorobě, se kterou prohrál svůj boj vloni dva dny po devětašedesátých narozeninách, nikdo nevěděl. Působil jako běžné umělecké ohlédnutí, vzhledem k luxusnosti projektu možná i s trochou příměsi marnivosti. Ale události ze začátku roku 2016 daly věci úplně jiný rozměr. Rozměr definitivy.

David Bowie: Lodger

V prvním dvanáctialbovém boxu, nazvaném Five Years 1969–1973, našli fanoušci připomínku začátků Davida Bowieho a první vrchol jeho kariéry, kdy se stal ikonou módního glam rocku. Druhý opět dvanáctialbový komplet s názvem Who Can I Be Now? připomněl stylově poněkud rozpolcenou tvorbu z let 1974–1976.

V obou případech bylo především fascinující, kolik hudby dokázal David Bowie vytvořit během tak krátkých časových údobí, zvlášť ve srovnání s dneškem, kdy se prostoje hudebníků mezi jednotlivými alby počítají na dlouhá léta. V případě hyperaktivního Bowieho to byly měsíce. A platí to i pro aktuální komplet, který nese příznačný název <CF40>A New Career In A New Town 1977–1982.

Na vlně krautrocku

Bowieho „nová kariéra v novém městě“ začala už v roce 1976, kdy se zpěvák přestěhoval do tehdejšího Západního Berlína. Jednak proto, aby se vymanil ze zajetých drogových kruhů, jednak pod vlivem silné a inspirativní hudební vlny takzvaného krautrocku, který jej zaujal kombinací syrovosti a progresivity, spojené s užíváním elektroniky i postupů moderní vážné hudby.

Tvorba německých kapel typu Can, Kraftwerk, Tangerine Dream, Faust nebo Neu! Bowieho zaujala do té míry, že její postupy přejal a přirozeně „přefiltroval“ svým vlastním talentem a spoluprací se svým dvorním koproducentem Tonym Viscontim a hudebníky kalibru Briana Ena, Roberta Frippa nebo Adriana Belewa. Výsledkem je takzvaná „Berlínská trilogie“, tvořená alby Low (1977), „Heroes“ (1977) a Lodger (1979). Ta také tvoří základ retrospektivního boxu.

David Bowie: Scary Monsters

Všechna tři alba znějí dodnes inspirativně. Zejména na prvních dvou se projevuje Bowie především jako autor, producent, cosi jako ideolog. Zpěvákem a hitmakerem je tu vlastně až v poslední řadě, bez ohledu na to, že titulní píseň prostředního alba patří k jeho největším hitům vůbec. Jeden samostatný disk boxu mimochodem tvoří EP s verzemi „Heroes“ v němčině (“Helden“) a  francouzštině (“Héros“).

Berlínská trilogie má totiž smysl především jako celek. Byť se nejedná o v úzkém slova smyslu konceptuální projekt, představuje jasně časově ohraničené tvůrčí období svého autora. A vzhledem k jeho vlivu vlastně také podstatnou součást jedné velké kapitoly dějin moderní populární hudby.

Vzhůru k popu

Kromě živého dvojalba Stage, které v boxu najdeme ve dvou různých verzích, obsahuje komplet ještě další studiovou řadovku Scary Monsters (And Super Creeps) z roku 1980. Ta se z celkového zaměření už vymyká nejen místem vzniku (natočena byla v New Yorku a Londýně), ale především stylem.

David Bowie přišel s vysloveně písničkovým materiálem, k  němuž směřoval už na albu Lodger, vrátil se na žebříčky, zaznamenal dva hitové úspěchy s titulní skladbou a s písní Ashes To Ashes, a začal se alespoň na čas stávat hvězdou v mainstreamovém slova smyslu. Do vydání zpěvákova komerčně nejúspěšnějšího alba Let’s Dance, jež bude nejspíš za rok opět na podzim součástí čtvrté kolekce, zbývaly v té době tři roky.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat