Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Víkendový Jeden svět nabídne stovku projekcí. Některé i pro děti

Kultura

  17:35
PRAHA - Víkendový program festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět nabídne v Praze stovku projekcí a diskuse s tvůrci a odborníky. Divadlo Archa se zaměří na filmy o ochraně přírody a snižování emisí, v Atlase se bude promítat snímek o osudech Romů v Itálii a kinosálem Lucerny se v sobotu v noci ponese hudba snímků Afghánská superstar a Zrod islámského punku.

Zahájení festivalu Jeden svět foto:  František Vlček, Lidové noviny

Festivaloví hosté se mohou těšit i na neděli. Po filmu z Barmy až na Mars ve Světozoru budou moct diskutovat o situaci v zemi s ředitelkou Barmského centra Praha Sabe Soe.

Stejně jako loni se festival těší zájmu diváků. Za první dva dny ho navštívilo přes 4000 lidí, řekl mluvčí přehlídky Filip Šebek.

Víkend bude patřit i dětským divákům. V sobotu pro ně Městská knihovna připravila pásmo několika krátkých dokumentárních filmů. Devítiminutový snímek Tučňáci v tísni vtipně pojednává o animovaném zvířátku, které kvůli oteplování planety přichází o přirozený domov a překonává úřední překážky při stěhování do vysněného Švýcarska. Kreslená parodie na Matrix s názvem Meatrix pak dětem předkládá příběh mladého čuníka Lea, kterému býk Morfeus odkryje skutečnou realitu - velkokapacitní vepřín.

O víkendu se na festivalu setkají účastníci projektu Dějiny, film a lidská práva, kteří připravují sérii seminářů na českých vysokých školách. Chystá se sobotní Dialog filmařů na téma jak se mění historie v mýtus a nedělní seminář barmských filmů vedený dokumentaristou Vítem Janečkem.

O aktuálních problémech šíření nacionalistické ideologie v Evropě se bude diskutovat v neděli v Arše po dokumentu Nenávist v krvi. Film se zabývá alarmujícím nárůstem neonacismu v Srbsku. O zajímavých osudech vypovídá také snímek Tibet zpívá. Muzikolog tibetského původu se vrací do země svých předků, aby dokumentoval její hudební bohatství. Při nahrávání lidových písní je ale zatčen, obviněn ze špionáže a odsouzen k 18 letům vězení. Film získal Cenu poroty v kategorii dokumentů loni na festivalu v Sundance.

Program a aktuální informace k festivalu lze nalézt na webových stránkách http://jedensvet.cz/2010.

Autor: