Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyrovnejme se vyspělým zemím! volají knihkupci. Startují Knihy bez DPH

Evropa

  6:00
Dnešní akce Knihy bez DPH, konaná na Světový den knihy a autorských práv, je dosud největší společnou akcí českých knihkupců, nakladatelů a distributorů. Do kampaně, díky níž dnes koupíte knihy o 15% levněji, se zapojilo už více než 340 knihkupectví. Cílem akce je podpořit snahu vládní koalice zařadit knihy do nově vytvořené třetí, snížené sazby DPH, tedy snížení ze současného 15% DPH.
Knihy (ilustrační foto)

Knihy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vláda už dříve oznámila, že hodlá zařadit knihy do snížené sazby, takže by DPH na knihy činilo 10%. Tuto aktivitu Svaz českých knihkupců a nakladatelů podle svého vyjádření vítá. "Poté co od roku 2008 DPH na knihy celkem čtyřikrát vzrostlo, je to rozhodně pozitivní obrat. Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží," prohlásil jménem představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů předseda Martin Vopěnka.

ČTĚTE TAKÉ

Zároveň však SČKN konstatuje, že navrhovaná desetiprocentní sazba DPH na knihy bude stále ještě vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU. "Naším dlouhodobým cílem zůstává vyspělým evropským zemím se vyrovnat a věříme, že v tom jsme s vládou zajedno. Je třeba vnímat i to, že Česká republika je malou jazykovou oblastí, avšak s velkou a významnou slovesnou tradicí. Za optimální sazbu DPH na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši 5 %," dodává Vopěnka.

Literatura je nenahraditelná, říká spisovatelka Tučková

Kamaň podpořila i řada známých osobností nejen z oblasti literatury, mezi jinými Zdeněk Svěrák, Michal Viewegh, Martin C. Putna, Radka Denemarková, Kateřina Tučková, Jiří Dědeček, Pavel Kohout a další. "Literatura je cenná a nenahraditelná věc – kniha poskytuje inspiraci, motivaci, umožňuje žít nepřeberné množství životů; je výborným společníkem, zábavou, poučením, prostředkem vzdělání," říká spisovatelka Kateřina Tučková a dodává: "Zvýšené DPH je jak žába, která utěsňuje pramen, z něhož by mohla voda prýštit ke každému. Takhle jen sem tam ukápne – člověk s normálním příjmem si koupí o dvě tři knihy ročně méně, radši si něco nelegálně stáhne, nakladatelé sníží počet vydávaných titulů, knihovny zmenší počet akcí, festivaly pozvou méně autorů... stojí ten zanedbatelný nárůst příjmu do státní kasy za ochromení chodu literárního života? A jak je to s národem, kterému se kladou překážky na cestě ke vzdělání? Opravdu to chceme?"

Podporu akci vyjádřil i jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů Michal ´Viewegh. "Knihy nejsou řadovým zbožím – jsou zbožím, ale neobyčejným. Knihy jsou zboží výjimečné – a proto si zasluhují i výjimečné obchodní zacházení," prohlásil Viewegh.

Nižší DPH umožní vydávat více titulů

Ke kampani se připojují kamenná, ale i některá internetová knihkupectví. Jedním z nich je i Kosmas. Na otázku, proč se Kosmas připojil k akci Knihy bez DPH, odpovídá Tomáš Fojtík, vedoucí internetového obchodu této společnosti: "Nižší, v ideálním případě žádná DPH na knihy umožní vydávat více kvalitních titulů, které v současné době není možné vydávat z ekonomických důvodů. Kosmas chce podporovat vydávání kvalitních knih, které navzdory nemasovosti představují přínos literatuře. Protože je pro nás důležitá pestrost a kvalita knižní nabídky, a protože chceme, aby tato pestrost byla stále bohatší, přidali jsme se k akci Knihy bez DPH. Chceme upozornit na to, že dnes jsou kvalitní nízkonákladové knihy a nízkonákladové knižní projekty silně ohrožené."

Seznam knihkupectví, která se do akce zapojila, stále roste; jejich aktuální seznam je k dispozici na http://www.knihybezdph.cz/knihkupectvi-kampan.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...