Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava Dvě hlavy, čtyři ruce. Tvůrčí dvojice v galerii 8smička

Kultura

  14:00
HUMPOLEC - Humpolecká zóna pro umění 8smička za necelý rok své existence ukázala, jak dobře může fungovat regionální instituce v současných parametrech as mezinárodními ambicemi.

Pohled do výstavy. Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic. foto: 8smička

Návod na úspěch je u podobných zařízení vlastně celkem jednoduchý: privátní status bez vazeb na státní správu, dobré nápady a chuť je realizovat. Pod vedením ředitelky Marcely Strakové se v 8smičce daří realizovat program, který vůbec nemusí být finančně přepálený. Tři tematické výstavy do roka a řada vzdělávacích a zábavných programů pro všechny věkové kategorie publika s důrazem na region, ale i pro znalce odjinud či turisty.

Kvalitní program a dobrá atmosféra fungují jako nejlepší reklama. Pověst a zvědavost publika dělají divy. Kdo nevěří, může zkusit – současná, v pořadí teprve druhá výstava kurátorky 8smičky Emmy Hanzlíkové tematizuje tvorbu uměleckých dvojic. Na jedenácti příkladech napříč generacemi demonstruje zavedený model spolupráce a pod názvem Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic nabízí nevelkou, ale sevřenou přehlídku v různých médiích.

Pohled do výstavy. Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic.
Pohled do výstavy. Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic.

Kolektivní práce umělců je v historii umění známá přinejmenším od dob avantgard počátku 20 .století. Individualita výjimečného jedince – génia v současném umění již nehraje roli, spíš se někdy stává marketingovou strategií, její obsah je však romantickou iluzí. Divák dnes nepotřebuje vědět, jak dílo vznikalo, z čeho je vytvořeno a kolika rukama, ani jak funguje, důležité víc než kdy jindy zůstává, jestli něco ještě dokáže sdělit. Proto jsou vždycky dvě hlavy víc než jedna. Proto také katalog k výstavě zdůrazňuje počátek a důvod spolupráce dvojic.

Vstup jen na dvojvstupenku

Výstavu architektonicky komponovalo duo známých kreslířů David Böhm a Jiří Franta, kteří vstup do expozice rozdvojili na černý a bílý, jakoby zrcadlově rozdělený prostor s úvodními fotografiemi banální krabice (zepředu a zezadu) Martina Poláka a Lukáše Jasanského. Ovšem vstoupit lze jen na dvojvstupenku. Böhm s Frantou se prezentují kresbou dvojpotrétu převedenou do objektu.

Výstava Bonjour, Monsieur Gauguin. Srdečné pozdravy putují až z Bretaně

Nemohou chybět ani manželské a umělecké dvojice jako Hynek Alt a Aleksandra Vajd (spolupráci již ukončili) experimentující s tělesnou polaritou nebo legendární sklářské duo Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, kteří prosadili moderní sklo ve světě už na Expo 58 v Bruselu. Zastoupeny jsou také práce pionýrů digitálního obrazu Woodyho Vašulky a Steiny Vašulky, kteří v roce 1971 založili v emigraci v New Yorku studio The Kitchen jako zázemí pro videoart a v roce 1992 kurátorovali později slavný festival Ars Electronica v Linci.

Ostatní dvojice vznikly v době společných studií a rezidencí a většinou mají vedle společné práce i vlastní samostatnou. Jako například malíři ruského původu Vasil Artamonov a Alexandr Klyuykov, kteří představují dva obrazy v duchu modernisticky akademického dvojportrétu v ateliéru. Protagonisté zapomenuté dvojice z 90. let MINA (Milan Mikuláštík a Jan Nálevka) se příležitostně spojili a vytvořili pro bývalou textilku obří masky škůdců – molů. Slovenská dvojice Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič ukazují své podvratné řemeslné výtvory vypalovaných překližek a sošek s parodiemi na lidové motivy. Velmi kritické a často šokující duo Ondřej Brody a Kristofer Paetau se inspirovali názvem a ve svém videu stvořili přímo siamského hybrida, aniž by tentokrát pálili do vlastních řad.

Pohled do výstavy. Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic.

Násilné či osudové splynutí děl si zkusily ve videu také Aneta Mona Chisa a Lucia Tkáčová, jež se k sobě přikurtovaly v provazové bondáži. Nejmladší dvojice Polka Julia Grybośová a Slovenka Barbora Zentková se potkala při studiu a spolupracuje od prvního ročníku na kresbách i instalacích; zde vytvořila závěsy z provazů, do nichž zakomponovala posbírané osobní předměty.

Pohled do výstavy. Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic.

Velkým plusem 8smičky se jeví promyšlenost a dotaženost všech činností a aktivit, které dohromady vytvářejí velmi pozitivní atmosféru. Platí to i o bookshopu a skvělé kavárně, herně a prostoru k setkávání – špičková úroveň není dána jen finančními náklady, ale úrovní kvality a stupněm současnosti s vizí (víme, že mnoho zdejších institucí stále vypadá jako z jiného století).

Rozvíjení vizuální identity instituce od Štěpána Malovce a Martina Odehnala se odehrává vstřícně vůči konceptu celku galerie i jednotlivých akcí. Také katalog (již první k výstavě Pocta suknu se velmi povedl) je ukázkou důsledné práce a kreativity. Prezentaci uměleckých dvojic doplňuje esej teoretiků manželů Ševčíkových, kteří pracovali celý život ve dvojici, o sestrách malířkách Válových nazvaný Podstatné je dvě. To nám říká i výstava. Celá zóna nám ale sděluje, že vždycky má ještě něco navíc.

Dvě hlavy, čtyři ruce: Tvorba autorských dvojic

Kurátorka: Emma Hanzlíková

8smička, Humpolec, do 13. 1.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat