Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

V Sotheby’s dražili vzácná díla. Autoportrét Rembrandta se prodal za 420 milionů

Vzácný autoportét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se dnes na aukci společnosti Sotheby’s prodal za více než 14,5 milionu liber (přes 420,7 milionu korun). foto: AP Photo

Londýn - Vzácný autoportét renesančního malíře Rembrandta van Rijna se v úterý na aukci společnosti Sotheby’s prodal za více než 14,5 milionu liber (přes 420,7 milionu korun). Jde o nejvyšší částku, jakou doposud nějaký kupec za vlastní podobiznu tohoto velikána výtvarného umění zaplatil, uvedla londýnská pobočka Sotheby’s.
  22:56

Na obraze z roku 1632 se Rembrandt, kterému tehdy bylo 26 let, ztvárnil v černých šatech s bílým krajkovým límcem a klobouku. Jde o jeden z pouhých tří malířových autoportrétů ve sbírkách soukromých majitelů a v úterý se o něj ucházelo šest zájemců. Jeho odhadovaná cena činila 12 až 16 milionů liber. Za 22,3 milionu liber se v úterý prodal obraz od Joana Miróa.

Vědci našli místo, kde van Gogh namaloval svůj poslední obraz. Povedlo se to díky sto let staré pohlednici

Na aukci se v síni Sotheby’s dražila díla pocházející z pěti set let dějin umění, Rembrandtem počínaje a Gerhardem Richterem nebo Banksym konče. Britský streetartový umělec a aktivista do aukce dal triptych nazvaný Pohled na Středozemní moře 2017, na níž jsou znázorněny záchranné vesty. Jde o reakci na migrační krizi a Banksy chce výnos z aukce, který činí 2,2 milionu liber, věnovat jedné palestinské nemocnici na Západním břehu Jordánu. Odhadovaná cena olejomaleb byla 800 000 až 1,2 milionu liber.

Společnost Sotheby’s uvedla, že dvě třetiny z v úterý prodávaných děl nikdy dříve v aukci nebyla a většina těch ostatních nebyla k dispozici na trhu s uměním dvě desítky let.

Autor:

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat