Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Web Docalliancefilms nabízí filmy zadarmo, je mezi nimi i René

Kultura

  8:00
PRAHA - Od dnešního dne do 26. října budou na dokumentárním filmovém portálu Docalliancefilms.com zdarma k vidění filmy oceněné na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

René foto: Aerofilms Reprofoto

Konkrétně to budou dokument Ivetka a hora režiséra Víta Janečka, nejen jihlavskými diváky, ale i evropským Oscarem oceněný film René Heleny Třeštíkové nebo dle jihlavského festivalu nejlepší světový film Krátké filmy z Iráku. Jedná se unikátní film sestavený ze záběrů natočených pro soukromé účely téměř výhradně na mobilní telefony místními i americkými vojáky, povstalci, civilisty nebo novináři, které do intimní a vrstevnaté koláže sestavil mladý argentinský režisér Mauro Andrizzi.

Chybět však nebudou ani vítězné filmy ze sekce Mezi moři - Květinový most režiséra Thomase Ciulei a ze sekce Fascinace - nejlepší experimentální film Noční ticho režisérky Elke Groenové.

Filmy jsou dostupné ke stažení (DVD, AVI) nebo ke shlédnutí přímo v počítači (stream). Dívat se na filmy na portálu Docalliancefilms.com je možné celoročně za drobný popolatek, který se liší od zvoleného formátu a pohybuje se mezi pětadvaceti až sto korunami. Větší podíl z poplatku jde přitom producentům filmu a zbytek částky slouží na provoz portálu, který je závislý na státních dotacích.

"Sen všech dokumentaristů je, aby jejich filmy vidělo co nejvíce lidí. Tento filmový portál znamená další možnou cestu dokumentu k divákům a to je potěšující. Mám radost nejen jako tvůrce dokumentů, ale i jako divák," říká Helena Třeštíková. Server nabízí dvě stě sedmdesát dokumentárních i tzv. experimentálních filmů, z nichž čtyřicet procent bude možné sledovat v českém nebo lovenském jazyce, zbytek je opatřen anglickými titulky.

Autoři: