Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Žaloval studio kvůli pandě, kterou obkreslil z omalovánek. Dostal dva roky vězení

Kultura

  18:00
Kuriózní případ se stal v americkém Massachusetts. Muž zažaloval studio DreamWorks o tři miliony dolarů, protože mu, podle jeho slov, ukradlo postavy a příběh všech dílů Kung Fu Pandy. Obrat nastal v okamžiku, když studio DreamWorks přišlo na to, že postavy pouze obkreslil z omalovánek Lvího krále. Muž byl odsouzen ke dvěma rokům odnětí svobody.

Kung Fu Panda. foto: DreamWorks

Jaymeho Gordona inspirovala k sepsání příběhu „Síla Kung Fu Pandy“ jeho návštěva v čínské části města Boston. Tak se to alespoň uvádělo v žalobě podané federálnímu soudu, která od studia DreamWorks požadovala finanční náhradu dvanáct milionů dolarů. Žaloba mimo jiné obsahovala i skici pand, které jsou téměř identické těm, které vystupují v oblíbeném trojdílném animovaném filmu studia Dreamworks. Důkazním materiálem měla být i fotka Gordona, který se v roce 1990 při návštěvě Disneylandu potkává s Michaelem Eisnerem, který byl v té době výkonným ředitelem společnosti Disney, pod kterou studio DreamWorks do roku 2016 patřilo.

Kung Fu Panda.
Kung Fu Panda.

Ve Vídni vydraží obraz ukradený nacisty. ‚Je to morální bankrot,‘ říkají dědicové

Gordonův plán začal mít vážnou trhlinu ve chvíli, kdy si zaměstnanci DreamWorks všimli, že jeho skeče jsou téměř identické s obrázky, které vyšly v roce 1996 v dětských omalovánkách ke snímku Lví Král. Situace se obrátila a federální soud obžaloval Jaymeho Gordona z podvodu a křivé přísahy. Ve čtvrtek ho soud odsoudil k dvěma rokům odnětí svobody. Společnost DreamWorks podle údajů deníku The Boston Globe utratila na soudních výlohách tři miliony dolarů.

The Boston Globe dále uvádí, že Gordon při přelíčení řekl se slzami v očích soudci: „Nikdy bych nenapsal příběh, který by mě dostal do takové situace.“

Porovnání omalovánek z roku 1996 se skeči Jaymeho Gordona.

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...