Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ze Sherlocka Holmese je další James Bond. Jak prosté, milý Watsone.

Kultura

  11:30
LONDÝN - Sherlocka Holmese jako akčního hrdinu představil v Londýně režisér Guy Ritchie ve svém novém filmu, ve kterém slavného detektiva hraje Američan Robert Downey Jr. a jeho společníka doktora Watsona Jude Law.

Sherlock Holmes (2009) foto: Warner Bros. PicturesReprofoto

Na světovou premiéru na londýnské náměstí Leicester Square vedle Ritchieho, Downeyho a Lawa dorazily i další hvězdy filmu - Rachel McAdamsová, která hraje Holmesovu filmovou zločineckou sokyni i lásku, a Mark Strong, který si zahrál hlavního padoucha. "Je to čerstvý pohled na Sherlocka Holmese, chtěli jsme ho trochu oprášit," řekl v pondělí Ritchie, který je vedle manželství a rozvodu se zpěvačkou Madonnou znám i jako režisér převážně akčních filmů jako Sbal prachy a vypadni, Podfu(c)k nebo Revolver.

Po několika nezávislých snímcích chtěl natočit velkofilm. "V Sherlocku Holmesovi je pořád anglická identita podpořená americkými svaly a americkou kapsou," pochvaloval si Ritchie na tiskové konferenci v londýnské centrále svobodných zednářů, jejichž společenství hraje ve filmu důležitou roli.

Jak prosté, milý Watsone
Holmesovi fanoušci, kteří ho znají jen z knih Arthura Conana Doylea a mají zažitou představu vytáhlého hubeného detektiva v lovecké čapce řešícího záhady především výjimečným intelektem se u filmu zřejmě nebudou stačit divit. Holmes v podání nevysokého Downeyho Jr. nejen myslí, ale i jedná a často se pere, je dokonce jakýmsi průkopníkem asijských bojových umění.

Autor námětu a jeden z producentů Lionel Wigram napsal předlohu nejprve jako komiks a na filmu je to patrné. Akce stíhá akci, do děje je zapleteno spiknutí na nejvyšších místech i módní téma tajných řádů, v tomto případě svobodných zednářů.

Nechybí ani romance. Zatímco ve spíše misogynském světě knižních holmesovek je nejvýraznější ženskou postavou hospodyně paní Hudsonová, v Ritchieho filmu jsou hned dvě mladé ženy - Holmesova protihráčka i dávná láska Irene Adlerová a Mary Morstanová (hraje ji Kelly Reillyová), kterou si má zanedlouho brát doktor Watson, ale při honičkách za zločinci se mu pořád nedaří koupit zásnubní prsten.

Další odchylkou od knižní předlohy je vztah Holmese a Watsona. Ten ve filmu není poněkud přihlouplým vypravěčem, ale rovnocenným partnerem, který Holmese opakovaně zachrání od nejhoršího. V Ritchieho filmu Holmes neobdaří svého kolegu ani jednou slavnou poznámkou "Jak prosté, milý Watsone". Watsona také hraje "modýlek" Jude Law.

Věrní a přitom zábavní
"Museli jsme pohled na Holmese trochu posunout, ale zůstat věrní předloze a přitom zůstat zábavní," prohlásil Downey Jr., který bývá řazen mezi nejtalentovanější herce své generace. Jde o jeho další britský filmový projekt po životopisném Chaplinovi z roku 1992, za který byl nominován na Oscara. Loni hrál Downey Jr., který měl koncem 90. let problémy s drogami, hlavní roli v trháku Iron Man.

Sherlock Holmes jde do kin v roce 150. výročí narození detektivova duchovního otce, spisovatele Arthura Conana Doylea. Velkou roli hrají i reálie Londýna roku 1890, kdy se film odehrává. Protože Londýn se od té doby přece jen dost změnil, štáb natáčel nejen v hlavním městě, ale i v Liverpoolu a Manchesteru. Film vrcholí na rozestavěném mostě Tower Bridge, jehož model ovšem filmaři postavili v newyorském Brooklynu, stejně jako interiér Holmesova a Watsonvoa obydlí na londýnské Baker Street číslo 221B.

Vedle hlavního padoucha, lorda Blackwooda, kterého si filmaři vymysleli, se na okraji filmu v tajemném příšeří objevuje i profesor Moriarty, Holmesův protivník dobře známý z Doyleových knih. Vzhledem k tomu, že jeho úloha na konci filmu zůstala otevřená, nabízí se otázka, zda si studio Warner Brothers připravilo půdu pro další Holmesova filmová dobrodružství. "Tato otázka ještě nebyla odpovězena," dušoval se ale na tiskové konferenci producent Joel Silver.

Premiéře předcházelo i uvedení Downeyho voskové figuríny coby Holmese do londýnského muzea Madame Tussaudové. Organizace na podporu turistiky VisitBritain věří v úspěch snímku a zahájila kampaň propagující místa, jež jsou s fiktivním, ale o to slavnějším detektivem spjata. Sherlock Holmes bude uváděn do světových kin od 24. prosince, v ČR ho budou moci diváci vidět od 14. ledna.

Autor:

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...