Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sherlock Holmes míří na plátno a jeho příběhy zadarmo na internet

Slovensko

  11:01
PRAHA - Snímek Sherlock Holmes Guy Ritchieho s Robertem Downeym Jr. a Judem Lawem jde do českých kin sice až v polovině ledna, ale Městská knihovna v Praze nyní zpřístupnila volně ke stažení jeho kompletní příběhy, které napsal Sir Arthur Conan Doyle.

Warner Bros. foto: MK Praha

Milovníci záhad, tajuplných příběhů a geniálně vyřešených detektivních zápletek dostali na konci listopadu v předstihu dárek k Vánocům: Městská knihovna v Praze na adrese www.mlp.cz/holmes zpřístupnila volně ke stažení kompletní příběhy detektiva Sherlocka Holmese, které napsal Sir Arthur Conan Doyle na přelomu 19. a 20. století. Jde celkem o padesát šest kratších povídek a čtyři romány, mezi jinými například Pes Baskervillský, Mstitel či Podpis čtyř, které jinak v knižní podobě tvoří pět silných svazků s celkem 1711 stránkami.

Sherlock Holmes (Čtyřlístek)

"Jde o unikátní projekt, neboť se nám ve většině případů podařilo získat práva na nejkvalitnější překlady ze 70. let minulého století, které tehdy vznikly díky úsilí překladatele a spisovatele Jana Zábrany," uvádí koordinátorka webových projektů Městské knihovny v Praze Kateřina Bajo. Texty je možné si stáhnout nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt, ale i ve speciálních verzích pro mobilní telefony a čtečky.

"Po digitalizaci knih vše prošlo přísnou redakční kontrolou," doplňuje Kateřina Bajo. Kromě dalších informací navíc na uvedených stránkách čtenáři najdou postupně všech dvacet osm dílů komiksu se Sherlockem Holmesem z časopisu Čtyřlístek v původní grafické podobě. Více informací na www.e-knihovna.cz.

A druhý dárek přijde hned po Vánocích: Legendární detektiv v podání Roberta Downeyho Jr. se opět vrací na plátna kin, aby spolu se svým věrným kolegou Dr. Watsonem (Jude Law) zachránil Anglii před další hrozbou, kterou je tentokrát Lord Blackwood (Mark Strong)... Filmoví fandové na Slovensku se dočkají o měsíc dříve, Continental uvede snímek už 13. prosince.

Sherlock Holmes: Víte, že...?

První povídka A. C. Doyla, ve které se Sherlock Holmes objevil, Mstitel (Studie v šarlatové), vyšla v roce 1887. Ohromnou popularitu si příběhy soukromého detektiva s bystrým okem a geniálním úsudkem získaly po roce 1891, kdy byly publikovány v časopisu The Strand. Povídky a romány pak vycházely až do roku 1927. Sherlock Holmes si získal téměř kultovní status, po smrti A. C. Doyla vznikla řada pokračování z dílny jiných spisovatelů, po světě bylo založeno kromě muzea i několik společností Sherlocka Holmese a příběhy se staly předlohou mnoha nejrůznějších filmových či divadelních adaptací.

Víte, že:
-- všechny příběhy až na čtyři vypráví Holmesův přítel a pravá ruka Dr. John H. Watson, dvě Holmes sám a dvě jsou psány v třetí osobě?
-- jediná žena, která učarovala Sherlocku Holmesovi, je Irene Adlerová, která se objevuje pouze v jedné povídce Skandál v Čechách. Jinak jeho domácnost udržuje paní Hudsonová, která mu byt pronajímá.
-- kromě tabáku Holmes občas užívá kokain a morfium, které v té době byly v Anglii legální?
-- Sherlock Holmes příliš nemiluje pořádek, je spíše bohémského založení?
-- Holmes má největší znalosti chemie a hraje dobře na housle? A je také expertem na tehdejší hororové knihy?
-- Holmes trávil důchod na včelí farmě?
-- Sherlock Holmes jako postava v jedné povídce umírá, ale kvůli velkému negativnímu ohlasu veřejnosti jej po několika letech A. C. Doyle oživuje v dalších příbězích?

Arthur Conan Doyle se narodil v roce 1859 v Edinburgu jako druhé dítě irských imigrantů. Vystudoval lékařství na místní univerzitě. Zároveň se u něj projevoval literární talent a velký zájem o spiritismus a paranormální jevy. V roce 1879 mu vychází první povídka „Záhada Sasasského údolí“ v Chamber’s Journal. V letech 1882 až 1892 provozuje praxi soukromého lékaře. Poté se již plně věnuje psaní. V roce 1900 se účastní Búrské války.

O dva roky později je povýšen do šlechtického stavu a získává titul Sir. Jako člen Společnosti pro parapsychologický výzkum propaguje spiritismus i v USA, Jižní Africe, Skandinávii či Austrálii. Vydává také publikaci Historie spiritismu. Umírá 7. července 1930 doma v Crowborough na infarkt. Zajímavostí je, že hned 8. července vychází v Lidových novinách nekrolog z pera Karla Čapka. Tento text je na stránce www.mlp.cz/holmes dostupný i současnému čtenáři. Sir Arthur Conan Doyle byl dvakrát ženatý a zanechal po sobě pět dětí.

Autoři:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!