Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Ze sousedů jsou nepřátelé. Historické drama Krajina ve stínu režiséra Slámy se představuje

Kultura

  16:00
PRAHA - Vesnice zmítaná historií a poutavá černobílá vizuální stránka. Novinka režiséra Bohdana Slámy (Bába z ledu, Venkovský učitel) vypráví o temných kapitolách našich dějin. Do kin film zamíří 10. září.

Foto z natáčení, Snímek Krajina ve stínu (2019). Režie: Bohdan Sláma. foto: Bontonfilm

Obyvatelé jedné malé vesničky v pohraničí jsou svědky běhu dějin. Život ve vsi sice probíhal vždy v pospolitosti, v těžkých podmínkách ale bylo pro všechny důležité zasadit, sklidit, přežít zimu a vychovat děti. Pak přišla doba, kdy je nutné si vybrat, kdo je Rakušan, Němec a kdo je Čech. Neklidné časy obrací sousedy proti sobě a nikdo není v bezpečí. Přímým podnětem pro vznik filmu se stal poválečný masakr v obci Tušť v oblasti Vitorazska, při kterém zahynulo 14 osob. 

Bohdan Sláma - Krajina ve stínu.
Foto z natáčení, Snímek Krajina ve stínu (2019). Režie: Bohdan Sláma.

Svou epopej Krajina ve stínu natočil Bohdan Sláma v černobílé verzi a na klasický filmový pás. „Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma.

„Je dobře, že ten film vznikl. Myslím, že bychom se měli zabývat i bolestnými a často dodnes nezahojenými ranami naší novodobé historie. Během odsunu Němců bylo vedle spravedlivě potrestaných postiženo také mnoho nevinných,“ říká ke snímku historik Pavel Kosatík.

Film se v premiéře představí na festlivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti, jenž proběhne ve dnech od 7. do 12. srpna. 

Krajina ve stínu

Autor: