Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Vladimír Žižka, bubeník Orchestru Karla Vlacha

Kultura

  18:03
PRAHA - Ve věku 82 let zemřel v neděli 27. září muzikant tělem i duší a dlouholetý bubeník Orchestru Karla Vlacha Vladimír Žižka. Oznámil to kapelník Václav Hybš, s jehož orchestrem zesnulý rovněž spolupracoval.

Vladimír Žižka foto: ČTK/Mášová Petra ČTK

"Hubnu a bubnu" - přezdívali kdysi spoluhráči z Vlachovy kapely Žižkovu sólu v jednom z jazzových standardů a konferenciér mu uprostřed hektického pětiminutového výkonu vkládal k pobavení publika do úst cukr. Měli ho rádi všichni, kteří, řečeno po bubenicku, "nezrychlují ani nezpomalují". Jazzoví teoretici ho považovali za pionýra bopového stylu a pozdějšího představitele swingového mainstreamu u nás.

Jeden z posledních veteránů českého velkokapelového swingu se narodil 10. května 1927 a už jako děcko projevil mimořádné nadání pro bicí. Vyučil se strojním zámečníkem a do roku 1958 se živil jako konstruktér. Pak se stal profesionálním hudebníkem a 1. ledna 1958 nastoupil u Karla Vlacha.

Do té doby však Vladimír Žižka hrál v amatérských tanečních souborech. Ve druhé polovině 40. let bubnoval v big bandu Zdeňka Bartáka a současně v nejrůznějších jazzových skupinách; například s Luďkem Hulanem. V 50. letech poloprofesionálně působil u Miroslava Čejky a také v orchestru věhlasného trumpetisty Vlastimila Kloce.

Dvě stě a tři sta padesát
Od Vlacha přešel Žižka do rozhlasového tanečního a jazzového orchestru, do roku 1974 spolupracoval i s Václavem Hybšem, bubnoval v kvartetu Karla Růžičky, v orchestru Ferdinanda Havlíka, v Pražském dixielandu, jeho bicí zněly ve skupině Miroslava Kefurta a v Jazzíčku Ladislava Gerendáše.

Jen s Orchestrem Karla Vlacha natočil tento bubeník kolem 350 gramofonových snímků, s ostatními soubory jich bylo kolem dvou stovek. Všestrannému, zkušenému a často využívanému hráči na bicí nástroje se širokou praxí, který účinkoval na nespočetných koncertech a festivalech doma i v zahraničí, udělil v roce 1987 výbor České jazzové společnosti výroční cenu Luďka Hulana.

Od roku 1971 působil Žižka v orchestru činohry Národního divadla Praha (dirigent Ladislav Simon) a jako přizvaný sólista často účinkoval s Filmovým symfonickým orchestrem (FISYO) a Orchestrem Československé televize. Působil i jako pedagog na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!