Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zlaté glóby mají The Artist a Děti moje s Clooneym

Kultura

  7:02aktualizováno  9:02
NEW YORK/LOS ANGELES - Nejúspěšnějším dílem se na letošních filmových a televizních cenách Zlaté glóby stal černobílý a téměř němý francouzský snímek The Artist (Umělec), když obdržel tři ceny. Ocenění pro nejlepší film získal americký snímek Děti moje, jehož hlavní představitel George Clooney také dostal cenu pro nejlepšího herce.

Geroge Clooney přebírá Zlatý glóbus pro nejlepšího herce za roli ve snímku Děti moje. foto: Reuters

Zlaté glóby udělované asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu se považují za předzvěst Oscara.

The Artist získal před zraky mnoha hollywoodských hvězd včetně Dustina Hoffmana či Leonarda DiCapria ocenění za nejlepší filmovou komedii či muzikál, představitel hlavní role Jean Dujardin si pak odnesl cenu pro nejlepšího herce ve filmové komedii či muzikálu.

Zleva Jean Duardin, představitel hlavní role ve filmu The Artist, režisér Michel Hazanavicius a herečka Berenice Bejo se Zlatým glóbem

Ocenění získal i autor hudby k filmu Ludovic Bource. Favorizovaný francouzský film tak byl úspěšný jen napůl, když proměnil tři ze šesti nominací. Podtrhl tím ráz večera, kterému žádné dílo výrazně nedominovalo.

Nejlepší herečka? 'Železná lady' Streepová

Cenu za nejlepší režii obdržel veterán Martin Scorsese za snímek Hugo a jeho velký objev. Nejlepší herečkou se zase stala Meryl Streepová za hlavní roli v životopisném filmu Železná lady o Margaret Thatcherové. Ceny za vedlejší role ve filmu převzali Christopher Plummer za snímek Začátky a Octavia Spencerová za drama Černobílý svět s tématem rasové nespravedlnosti.

Herec George Clooney se svou přítelkyní Stacy Keibler. Clooney získal Zlatý glóbus pro nejlepšího herce za roli ve filmu Děti moje.

Herečka Michelle Williamsová pak získala cenu pro nejlepší herečku ve filmové komedii či muzikálu za ztvárnění titulní postavy snímku My Week with Marilyn (Můj týden s Marilyn).

ČTĚTE TAKÉ:

Cenu pro nejlepší zahraniční film si odnesli tvůrci íránského snímku Rozchod Nadera a Simin, kteří se také postarali o jeden z mála skutečně vážných okamžiků celého večera. Režisér filmu Asghar Farhádí podotkl, že by měl poděkovat všem, kdo se na snímku podíleli. Na srdci ale měl na pozadí rostoucího napětí mezi USA a jeho zemí v poslední době něco jiného. "Chtěl bych vám říct něco o Íráncích. Myslím, že to jsou skutečně mírumilovní lidé," řekl.

Angelina Jolie a Brad Pitt na předávání Zlatých glóbů

Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu ceny udělovala již po 69. Za celoživotní dílo letos odměnila herce Morgana Freemana, který si od přítomné hollywoodské smetánky vysloužil ovace ve stoje stejně jako legendární Sidney Poitier, jenž mu cenu spolu s anglickou herečkou Helen Mirrenovou předal.

'Přirození Fosterové jsem neviděl', vtipkoval 'holčička' Gervais

Moderování večera se již potřetí v řadě ujal britský komik Ricky Gervais, jenž se stejně jako v předchozích letech pustil do hollywoodských hvězd, ale i pořádající se asociace zostra. "Zlaté glóby jsou pro ty, co nevědí, totéž co předávání Oscara, ale bez vážnosti," řekl hned v úvodu britský komik.

Komik Ricky Gervais moderoval letošní předávání Zlatých glóbů.

O chvíli později již zdvihl některým lidem v sále obočí, když vtipkoval o přirození. A to jak svém, tak herečky a režisérky Jodie Fosterové. U ní přitom narážel na její poslední film Pan Bobr. "Sám jsem ho neviděl. Mluvil jsem s mnoha chlapy, kteří ho také neviděli.

PSALI JSME:

To ale neznamená, že stojí za nic," odtušil komik. Fosterovou jeho slova podle všeho pobavila a na dálku Gervaise pozdravila zdviženými palci. S postupem času ale bylo Gervaise v pořadu čím dál tím méně a i jeho vtipy byly spíše krotšího rázu. Zpěvačka Madonna, jejíž skladba Masterpiece získala cenu pro nejlepší filmovou píseň, jej pak na pódiu v jednu chvíli přirovnala k "holčičce".

Zpěvačka Madonna navštívila předávání Zlatých glóbů

Tříhodinová show tak plynula spíše poklidným tempem, v němž se na pódiu střídaly hollywoodské hvězdy vyhlašující jednotlivé oceněné. Ani Nicole Kidmanová předávající cenu za nejlepší scénář ale nepřiměla vítězného Woodyho Allena oceněného za jeho film Půlnoc v Paříži, aby změnil svou tradici. Na slavnostní večer se stejně jako bývá jeho zvykem na Oscarech nedostavil.

Herec Morgan Freeman získal cenu Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo.

Mezi televizními díly bodovalo drama Homeland (Vlast), které získalo cenu pro nejlepší dramatický seriál. V komediální kategorii pak bodoval seriál Taková moderní rodinka, který znají i čeští diváci.

Herci ze seriálu "Taková moderní rodinka", který získal Zlatý globus za nejlepší televizní seriál.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!