Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Zlatý glóbus za nejlepší film vyhrál snímek Země nomádů režisérky Zhaoové

Kultura

  7:09
Los Angeles - Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama vyhrál snímek Země nomádů režisérky Chloé Zhaoové, která si odnesla jako první žena s asijskými kořeny také ocenění za nejlepší režii. Road movie o šedesátnici, která cestuje napříč Amerikou v bílé dodávce, porazilo favorizovaný snímek Mank režiséra Davida Finchera.

Režisérka Chloé Zhaoová si na letošních zlatých glóbech odnesla cenu za nejlepší filmové drama i ocenění za nejlepší režii. foto: ČTK

V kategorii komedie či muzikálu získal ocenění druhý díl filmu Borat, za roli ve snímku Ma Rainey - matka blues dostal posmrtně cenu za nejlepšího herce Chadwick Boseman, který loni ve 43 letech podlehl rakovině.

Chloé Zhaoová přes videohovor přijímá ocenění Zlatý glóbus za nejlepší filmové...
Hlavní hrdinkou vítězného road movie snímku Země nomádů je šedesátnice, která...

Zlaté glóby uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) a bývají filmaři považovány za dobrý ukazatel šancí pro pozdější vyhlašování Oscarů.

I ve zkratce se toho dá říct dost. Na některé filmy je nutné vyhradit si jen pár minut

Večeru dominoval seriál Koruna od streamovací společnosti Netflix, který získal čtyři ceny. Kromě sošky za nejlepší drama získali cenu za hlavní role Emma Corrinová, jež zahrála princeznu Dianu, a Josh O’Connor za ztvárnění prince Charlese. Gillian Andersonová dostala sošku za roli Margaret Thatcherové.

Nejlepším hercem v komediálním žánru se stal Sasha Baron Cohen za druhý díl Borata, ve stejné kategorii pak zvítězila Rosamund Pikeová za film Jako v bavlnce. Ocenění za hlavní roli v dramatu dostala Andra Dayová za výkon ve filmu The United States vs. Billie Holiday.

Ve formátu mini série porota označila za nejlepší Dámský gambit i jeho hlavní herečku Anyu Taylorovou-Joyvou, která ztvárnila šachovou velmistryni bojující se závislostí. Glóbus za vedlejší roli ve filmu The Mauritanian dostala Jodie Fosterová. Cenu za celoživotní dílo si pak odnesla herečka a aktivistka Jane Fondová.

V kategorii nejlepší cizojazyčný film vyhrál snímek Minari, který vypráví příběh korejské rodiny, jež se přistěhovala do USA. Sošku za nejlepší animovaný snímek dostalo studio Pixar za Soul, film obdržel rovněž ocenění za nejlepší hudbu.

Dali jsme protokolům těla, říká režisér Havelka o inscenaci podle skutečného masakru u Přerova

Nejlepším komediálním seriálem se stal Schitt’s Creek, v němž účinkovala mimo jiné Catherine O’Harová, jež si odnesla ocenění za nejlepší herečku v televizní komedii.

Letošní předávání tradičních prestižních filmových cen poznamenala pandemie covidu-19, komičky Tina Feyová a Amy Poehlerová uváděly virtuální galavečer poprvé v historii ocenění ze dvou míst. Zatímco Poehlerová zůstala tradičně v Hollywoodu, Feyová program moderovala z 4000 kilometrů vzdáleného Rockefellerova centra v New Yorku.

Bílá porota byla terčem kritiky

Udílení cen se odehrávalo rovněž na pozadí skandálu kolem HFPA, která čelí v posledních dnech kritice kvůli tomu, že v jejích řadách není ani jeden člen tmavé pleti.

Osudová přitažlivost nebo Flashdance. Paramount plánuje točit seriály podle filmových hitů

„Pojďme se podívat, koho ti evropští podivíni letos nominovali,“ řekla na úvod ceremonie Feyová. „Všichni víme, že je slavnostní předávání cen hloupé,“ pokračovala. „Ale i v hloupých věcech je důležité začleňovat, a Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nemá žádné černošské členy. Je mi jasné, že ke členům HFPA se ta zpráva možná nedostala (...) to ale musíte změnit,“ dodala. Na skandál pak naráželi ve svých vystoupeních také mnozí ocenění.

„Těšíme se na inkluzivnější budoucnost,“ řekl v reakci na kontroverzi předseda HFPA Ali Sar, který pochází z Turecka.

Mezi prvními oceněnými byl také herec John Boyega za nejlepší výkon ve vedlejší roli v televizním seriálu Sekerka a Mark Ruffalo za vedlejší roli v sérii Bludné kruhy. Ocenění za nejlepší scénář si odnesl Aaron Sorkin za historický film Chicagský tribunál.

Autor: