Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Znělo to jako předpověď počasí, ne hit, líčí Uhlíř vznik šlágru Severní vítr

Kultura

  16:21
PRAHA - Příběhy největších českých šlágrů a dosud neznámé okolnosti jejich vzniku popisuje redaktor Pátku LN Honza Dědek.

Vrchní, prchni - Josef Abrhám foto: Kirké

U zrodu téhle skladby stála objednávka režiséra Ladislava Smoljaka, který v roce 1980 připravoval komedii Vrchní, prchni!. O ústřední melodii požádal logicky scenáristu a textaře Zdeňka Svěráka a skladatele Jaroslava Uhlíře. Přál si romantickou píseň, která by se ale svým textem dotýkala obsahu snímku jen okrajově. A tak vznikla dnes již zlidovělá slova o zlatokopovi: Zde leží ten blázen, chtěl vilu, chtěl bazén / a opustil tvou krásnou tvář.

Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř

Ta slova mě zarazila, vzpomíná Uhlíř
"Nepsal jsem o vrchním, ale o člověku, který je v touze po bohatství schopen riskovat úplně všechno – stejně jako ve filmu falešný vrchní Dalibor Vrána v podání Josefa Abrháma," popisuje vznik písně Zdeněk Svěrák, který se při psaní textu inspiroval zlatokopeckými knihami Jacka Londona a filmem Zlaté opojení od Charlieho Chaplina. V odborné literatuře vyhledal několik zlatokopeckých termínů, takže první sloka po refrénu původně obsahovala verše: Jsem na špatném dílu a nenajdu žílu...

"Ta slova mě okamžitě zarazila," vzpomíná Jaroslav Uhlíř a pokračuje: "Zdeněk mi vysvětlil, že každý zlatokop měl svůj díl, tedy kus pozemku, kde se snažil narazit na zlatou žílu, takže jde o dobovou hantýrku.

Oponoval jsem mu, že použitím těchto výrazů celou píseň handicapuje, protože tak, jako jsem se ho na význam oněch slov ptal já, bude jimi zmaten i posluchač. Tím pádem píseň nebude splavná, tedy všeobecně srozumitelná." Zdeněk Svěrák nakonec souhlasil a sloku pozměnil na: Tak zarůstám vousem a vlci už jdou sem...

Nesmrtelná hudba
Jaroslav Uhlíř k nim pak zkomponoval nesmrtelnou hudbu. "To měl Jarda šťastný den, když psal tuhle píseň," soudí Zdeněk Svěrák, což skladatel osvětluje: "Ve stejné chvíli, kdy jsem pracoval na skladbě Severní vítr, jsem měl na ponku, jak já říkám, i hudbu k textu Karla Šípa, který se jmenoval Holky z gymplu; posléze ho nazpíval Vítězslav Vávra. A přiznám se, že jsem si říkal: ,Holky z gymplu – to je přece název! To zní, jak když práskne bičem! Ale Severní vítr? To je spíš jak předpověď počasí.‘ Vlastně mě ten text moc nezaujal.

A přitom je to dodnes takový šlágr, zatímco Holky z gymplu jsou takřka zapomenuté." Mimochodem, původně měl Severní vítr do filmu nazpívat Pavel Bobek. Ten však odmítl. "Tenkrát jsem měl v repertoáru pouze americké písně, byť česky otextované. A Severní vítr neměl s americkou hudbou nic společného, to byl spíš český kýč. Mně se ta píseň nelíbila tehdy, nelíbí se mi ani dnes. Nemám rád žertovné písně – a Severní vítr je tak trochu sranda. Ačkoliv mám Zdeňka Svěráka a Jaroslav Uhlíře ve veliké oblibě, tak to ještě neznamená, že bych musel zpívat jejich písničku. Nehledě na to, že v mém podání by Severní vítr nikdy nebyl takový hit, jakým se stal zásluhou civilního projevu Jaroslava Uhlíře – mně by to zkrátka lidi neuvěřili. Takže je nakonec pro všechny dobře, že jsem to nenazpíval." Pavel Bobek tedy odmítl – ale kde sehnat nového zpěváka? Režisér Ladislav Smoljak pokrčil rameny: "Beztak musí být Uhlíř jako autor písně při natáčení ve studiu – tak ať si to nazpívá sám!" Stalo se. A z písně hit. Možná měl Pavel Bobek pravdu, dnes už tomu věří i Jaroslav Uhlíř: "Bobka si dovedu představit ve fraku, ještě tak bez motýlka, ale děravá pata? To už je na něj opravdu moc!" ?

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...