Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Zoubek a Skála ve veřejném prostoru. Sculpture Line 2017 zavítá do Prahy a Plzně

Kultura

  6:00
Díla nestora českého sochařství Olbrama Zoubka vytvoří nové zastávky originální sochařské linky Sculpture Line. Na nadcházejícím 3. ročníku sochařského festivalu bude představeno hned několik nových soch. Třetí ročník zavítá kromě hlavního města premiérově i do Plzně.

Olbram Zoubek - Novoměstská. foto: Sculpture Line

Mezi instalacemi renomovaných domácích i zahraničních autorů najdeme vedle děl Olbrama Zoubka a Františka Skály například sochy švýcarského sochaře Marca Mosera, Moniky Horčicové, Veroniky Psotkové, Václava Fialy, Ondřeje Olivy nebo Viktora Paluše. K zastávkám sochařské linky bude stejně jako v loňském roce patřit, Tančící dům, Františkánská zahrada a samozřejmě nebude chybět ani instalace přímo na hladině Vltavy. Nově ožije sochařským uměním například Vyšehrad. Právě tady najde na čtyři měsíce svůj domov instalace Pocta pro Josepha Beuyse od akademického sochaře Antonína Kašpara. Tři kovová pianina s křížem namísto křídla jsou památkou na přítele autora, nestorova moderního konceptuálního umění Josepha Beuyse.

Sculpture Line 2017 - Praha
1. června - 30. září

Olbram Zoubek na Andělu.

Když zbude jen díra ve zdi. Průvodce po zmizelých sochách

V Plzni se zase lidé se mohou těšit například na barevné Průzkumníky Michala Gabriela, kteří budou kráčet po hladině vodní plochy v Mlýnské strouze hned pod centrálním náměstím. Gabrielův bronzový kůň obsadí další místo v těsném sousedství náměstí - Smetanovy sady. Ve vědeckém centru Techmania se budou vznášet obří oceloví rejnoci nazvaní Andělé moří od Michala Trpáka, bude tam k vidění také rozměrná socha Bluetoo švýcarského sochaře Marca Mosera. K odpočinku bude lákat barevná lavice u Rondelu a po setmění bude k vidění zářící betonová žraločí ploutev Sharkfin Jaroslava Chramosty, která se vynoří z travnaté plochy nad Mlýnskou strouhou. Svoje díla do veřejného prostoru v Plzni rozmístili i další umělci, například Lukáš Rais, Veronika Psotková či Alexandra Koláčková.

Sculpture Line 2017 - Plzeň

31. května - 30. září

Sculpture Line umisťuje současná sochařská díla do veřejného prostoru tak, aby do něj vnesla nové emoce, dala mu novou tvář, naznačila nové příběhy. Volbou lokace či trasy objeví návštěvník další souvislosti místa, času a uměleckého díla. V uplynulých dvou ročnících festivalu zaujala variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci vznášející se na hladině Vltavy, majestátní bronzoví Koně Michala Gabriela „cválající“ po piazzetě Národního divadla nebo Nohy z vody Kurta Gebauera umístěné ve Vojanových sadech

Autor: