Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Zraněné umění jako svědek katastrofy. V Bejrútu jsou k vidění díla poškozená srpnovým výbuchem

Výstava Zraněné umění. foto: Villa Audi

BEJRÚT - Libanonské hlavní město Bejrút zasáhla 4. srpna obrovská exploze, když v přístavu vybuchl sklad. Nová umělecká expozice v bejrútském muzeu Villa Audi vystavuje jen umělecká díla poškozená při výbuchu. Jmenuje se Zraněné umění (L’Art Blesse).
  15:00

Galerie Villa Audi, ve které se výstava koná, byla sama výbuchem zasažená. Tlaková vlna strhala z oken rolety a rozbila skla. Starožitný lustr, který v hlavní hale spadl ze stropu, zůstal ležet na zemi. Teď je z něj jeden z exponátů. 

Výstava Zraněné umění.
Výstava Zraněné umění.

„Výstava je mix maleb a soch, které byly zasažené výbuchem ze 4. srpna. Zároveň ale dává prostor umělcům, aby prostřednictvím umění dali návštěvníkům najevo, jak moc neštěstí ovlivnilo celou jejich tvorbu, vysvětlil kurátor Jean-Louis Mainguy koncept výstavy libanonskému deníku The Daily Star, který o ni jako první přinesl zprávu.

Ve dvou patrech muzea je k vidění zhruba šedesát děl. Některé zůstaly po neštěstí netknuté a jsou vystavené tak, jak je výbuch poničil. Jiné jsou svými autory upravené tak, aby tvořily něco docela nového. Poslední skupinou jsou díla, jež vznikla jako reakce na výbuch. 

VIDEO: Nahrávky ukazují nový pohled na výbuch v Bejrútu. Jsou zachycené v HD kvalitě i potápěčem

„Nebyla jsem schopná tvořit ani myslet. Práce mě nezajímala. Bylo toho na mě příliš,“ popsala situaci bezprostředně po výbuchu umělkyně Nayla Romanos Iliyová. Její socha Spletená láska zdobila atrium přístavního hotelu nedaleko epicentra výbuchu. Její zničené torzo je také jedním z vystavených děl.

„Možnost vystavit umění, které obrazně prošlo tím samým, čím jsem si prošla já, zněla úplně magicky! Cítila jsem, že se mi znovu vlila krev do žil,“ dodala Iliyová.

Výstava bude ve Ville Audi k vidění do 16. ledna.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!