Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Zuby nehty se držet kusů života. Dámská kapela slaví comeback

Kultura

  6:00
Skupina Zuby nehty vydává po patnácti letech odmlky nové album Kusy. A kus vlastních zlatých časů se téměř dámské kapele podařilo přenést i na comeback.

Žádné experimenty. Kapela Zuby nehty se vrací ve stejném stylu, jak ji posluchači znávali. foto: Z. Pálešová, INDIES SCOPE

Kapela Zuby nehty na albu Kusy navazuje přesně tam, kde po vydání zdařilého titulu Loď odplouvá (1999) postupně zmizela za obzorem. Od té doby sice v různých sestavách s větším či menším počtem původních členek vyzkoušela několik pódiových návratů, ale teprve nyní se odhodlala nahrávat.

"Impulzem bylo asi to, že Zuby nehty začaly víc hrát a vznikaly nové písně. Takový výbuch ze všech stran. Ukázalo se, že fanouškům se nové věci líbí, že si je dokonce i prozpěvují. Pak už byl jen krůček k touze poskládat je dohromady a zjistit, jak vypadá naše mozaika po patnácti letech," vysvětluje zpěvačka, pianistka a autorka většiny repertoáru Marka Míková v tiskové zprávě k albu.

Kdo měl Zuby nehty či Dybbuk, kapelu, která "Zubům" předcházela, rád v 80. a 90. letech, ten opravdu ocení i nové skladby. Nezměnila se totiž ani poetika, ani zvuk charakteristický důrazným pianem, využitím dechových nástrojů a sugestivními vokály. Dokonce bychom mohli najít paralely mezi dnešními a staršími písněmi. Třeba sen uplavat nebo uletět do nějakého smysluplnějšího světa, vyzpívaný ve Velrybách z alba Král vysílá své vojsko (1995) i v nové písni Dneska. Došlo dokonce i na další díl z cyklu skladbiček o postavě "Paní" s velkým P. Paní VI tentokrát "nejede v tramvaji a neuždibuje dorty potají", ale "zírá na bednu / a zívá, už se nezvednu". Pocit samoty a bezvýchodnosti ovšem zůstává stejný.

Rozbitá realita

K nejsilnějším písním alba patří ta titulní a zároveň úvodní, s verši "tady přece bejvávalo okno, / a teď je na kusy, (...) tady přece bejvávala cesta, kousek tudy, kudy jsme chodívali". Z přesvědčivého, dojemného, originální zkratkou vyjádřeného pocitu náhlého rozpadu jistot a bezmoci nad stárnutím všeho a každého až zatrne. Přitom nejde o prvoplánovou depresi, druhý plán textu snad nese naději, že kousků zmizelých dobrých věcí se můžete chytat aspoň ve vzpomínkách.

Produkčně se o desku postaral Miroslav Wanek z kapely Už jsme doma, který pracoval už na albu Dybbuku Ale čert to vem! (1991) i na první desce Zubů nehtů Utíkej (1993). Místo pečlivého nahrávání po stopách dal Wanek přednost syrovějšímu záznamu co největšího počtu nástrojů najednou metodou živě ve studiu. Lze tak sice objevit třeba drobná rytmická zakolísání, ovšem výměnou za živější, autentičtější náladu nahrávky.

Jediná zásadní výtka by vlastně mohla směřovat k tomu, co bylo výše popsáno jako klad. Zachování zvuku a poetiky zároveň znamená absenci výraznějšího vývoje. Na soundu Zubů nehtů se příliš neprojevila ani další ze změn sestavy, kdy vedle čtyř veteránek hraje nový baskytarista Jan Maxa, který nahradil Pavlu Slabou. Jenže ona "nesoučasnost" vůbec nevadí, naopak, je půvabná. Když si kapela dokázala vytvořit rozpoznatelný rukopis, proč by se ho vzdávala. Dojem potvrzuje i samotná Marka Míková a mluví i za producenta: "Je pravda, že jsme nehledali pro album nový zvuk, nechtěli jsme experimentovat, spíše jsme zůstali věrni naší zubonehtí minulosti." Ještě že tak.

Zuby nehty: Kusy

Indies Scope, 2014

Celkový čas: 35 minut

Určitě i proto na desce neuslyšíme byť jen náznak něčeho moralistického, matronovského. Dámy opět správně vyvážily poměr nostalgie a dravosti, promyšlenosti a hravosti. Protože stejně jako v každém správném pánovi zbývá kus rozpustilého kluka, v každé sympatické dámě naštěstí zůstává stopa neodolatelně hubaté a zároveň melancholicky zasněné, pro kluky záhadné holky. Poslouchat desku Kusy připomíná setkání s kamarádkou, kterou jste léta neviděli, a teď s potěšením zjišťujete, že neztratila nic ze šarmu, který jste na ní obdivovali.

Autor: