Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Zemřela Zuzana Burianová, zpěvačka ze Semaforu i skladnice z Vesničky

Ve věku 75 let zemřela Zuzana Burianová. foto: ČTK

Ve věku 75 let zemřela ve Švýcarsku Zuzana Burianová. Herečka, zpěvačka a vdova po slavném režisérovi Jánu Roháčovi. V éře Šimka a Grossmana účinkovala v Semaforu, zahrála si ve filmech či seriálu Nemocnice na kraji města.
  12:39

O skonu Burianové informuje deník Blesk, kterému to potvrdila Burianové dcera Kateřina Kergalová.

Burianová byla známá především vystupováním v divadle Semafor, v menších rolích se objevila třeba v televizním seriálu Nemocnice na kraji města nebo filmu Vesničko má středisková.

„Jsem teď v šoku, ale určitě mamince připravím zádušní mši, kam se její přátelé budou moci přijít rozloučit,“ cituje Blesk Kergalovou. Jejím otcem a manželem Burianové byl zesnulý režisér Ján Roháč.

Do Semaforu se vyučená elektromechanička Burianová dostala díky své účasti v pěvecké soutěži. Účinkovala v představeních Jonáš a tingl tangl, Benefice, Kdyby tisíc klarinetů nebo Člověk z půdy. Vystupovala také s komickou dvojicí Jiří Grossmann a Miloslav Šimek. Ze Semaforu z přelomu 60. a 70. let pocházejí její nahrávky dobově populárních písní Ano, pane Jiří, Co jsem všechno ztratila a Máš už jít.

Ještě v 60. letech si Burianová v menších rolích zahrála ve filmech Fantom Morrisvillu nebo Bylo čtvrt a bude půl. Známější se stala postavami zdravotní sestry Zuzany v seriálu Nemocnice na kraji města nebo skladnice Bohunky ve filmu Vesničko má, středisková. Počátkem 90. let odešla se svým partnerem do Švýcarska a své herecké působení až na výjimky ukončila.

Zuzana Burianová v klipu písně Jako kotě si příst, kterou zpívá Jiří Grossmann.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...